Ještěd nedrží žádné významné prvenství a přece ho pozná každý

K známým vrcholům českých hor patří bezpochyby Ještěd, který se vyjímá přímo nad Libercem. Není zdaleka nejvyšší horou u nás a nedrží vlastně žádné významné prvenství a přece ho pozná každý, kdo zahlédne jeho siluetu.

Wikipedia

Důvodem není samotná přírodní dominanta, ale lesklá stavba nacházející se na jejím vrcholu, která jakoby prodlužuje tvar hory směrem k nebi a na první pohled je dílem smělého konstruktéra.

V roce 2000 byla oceněna titulem Nejvýznamnější česká stavba 20.století a o pět let později se umístila na druhém místě v soutěži Sedm divů Česka. A co více, roku 2006 byla prohlášena národní kulturní památkou a následujícího roku se octla na soupisu památek navržených pro zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Wikipedia

Vrchol sahající do nadmořské výšky 1012 metrů lákal od nepaměti místní obyvatele ke vztyčení nějakého artefaktu. Snad již počátkem 18. století se jím stal dřevěný kříž, který roku 1737 nahradil kříž kamenný, jenž vydržel až do roku 1812. O dvacet šest let později se zde objevil Rohanský kámen, obelisk připomínající že na vrchol Ještědu vystoupila sama kněžna Adéla Rohanová.

V průběhu 19. století se o Ještěd začali zajímat také turisté a této příležitosti k výdělku využili Florian a Barbara Haslerovi z Horního Hanychova, kteří v teplejší polovině roku prodávali na vrcholu občerstvení. Roku 1850 byla vystavena jednoduchá bouda s možností noclehu a  následně roku 1885 zde vyrostla kamenná chata, včetně první dřevěné rozhledny osm metrů vysoké. Podle plánů libereckého architekta Ernsta Shäfera zde vyrostl roku 1906 horský hotel s dvaceti tři metry vysokou rozhlednou, který roku 1963 vyhořel.

Wikipedia

Vrchol Ještědu zůstal však pustý pouze několik let. V soutěži na výstavbu televizního vysílače, zvítězil projekt architekta Karla Hubáčka z Libereckého kraje, jehož základní kámen byl položen roku 1966. Roku 1973 byla stavba vysílače a hotelu společně dokončena a slavnostně otevřena pro veřejnost.

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich