Graficke pismenko Systém podzemních chodeb rozprostírajících se pod celými Čachticemi začal vznikat za éry Orságů (Orságovcov), někdy počátkem 16. století. Z důvodu ochrany před tureckými výpady vybudovali obyvatelé z původních vinných sklepů několikakilometrový systém chodeb s více patry. Do dnes vyčištěné a zpřístupněné části chodeb, které sloužily jako vinné sklepy panstva, se vstupovalo ze zámecké zahrady. Nedaleko stál zámek (kaštieľ) Nádašdyů (Nádasdyů, slovensky Nádašdyovcov, maďarsky Nádasdy), s jehož sklepením byly patrně propojeny právě i vinné sklepy. Erb Nádašdyů se dodnes nachází na klenbě v podzemí. Časem sklepy přešly do soukromého vlastnictví obyvatel, přestaly být využívány a postupně došlo k jejich zasypání různým odpadem. Naposledy některé chodby posloužily jako úkryt v období 2. světové války.

 
Graficke pismenko V roce 2008 Polnohospodárské družstvo Čachtice odkoupilo zahradu, pod nímž se nachází většina zpřístupněných chodeb v domnění, že se zahradou kupují i podzemní prostory. Chodby byly vyčištěny, zrekonstruovány a v roce 2015 otevřeny pro veřejnost. To se však nelíbilo obyvatelům lokality. Následně bylo zjištěno, že sklepení patří majitelům dvou přilehlých domů, kteří s provozem katakomb nesouhlasí. Z tohoto důvodu je od 1. 9. 2019 další provoz nejistý.

Text: historie
20.7. 2019 - Luděk Vláčil - zdroj: http://slovakia.travel/cachticke-podzemie, https://cestovanie.pravda.sk, informace v místě a další