Čachtické katakomby začaly vznikat někdy počátkem 16. století. Z důvodu ochrany před tureckými nájezdy z původních vinných sklepů obyvatelé vybudovali několikakilometrový systém chodeb. Časem přestaly být využívány a z velké části došlo k jejich zasypání odpadem.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Čachtice se nachází na západním Slovensku v Trenčínském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Nejznámější a nejnavštěvovanější památkou je zřícenina čachtického hradu. Kromě něj zde stála ještě další čtyři šlechtická sídla: kaštieľ (zámek [popřípadě tvrz]) Nádašdyů (Nádašdyovcov), kaštieľ Országů (Országovcov), Draškovičův kaštieľ a Drugetova kúria (skromnější sídlo nižší a střední šlechty na Slovensku, u nás označované jako zámek [popřípadě palác]). Z prvních dvou jsou dnes jen skromné zbytky zdiva. Draškovičův zámek slouží jako muzeum. Posledním je Drugetova kúria č. p. 180. K dalším zajímavostem obce patří opevněný kostel či čachtické katakomby. V současnosti je podzemí přístupné tři dny v týdnu, ale od 1. 9. 2019 bude přístupné zřejmě pouze příležitostně nebo možná již vůbec. Při návštěvě podzemí je nutné zaparkovat v centru a ke vstupu vzdálenému asi 400 m dojít pěšky, není zde totiž kde zaparkovat. Ke vstupu do podzemí, které se nachází v zahradě kousek za koncem ulice Na Doline, vás navedou ukazatele.
Luděk Vláčil, 20.7. 2019
historie

Systém podzemních chodeb rozprostírajících se pod celými Čachticemi začal vznikat za éry Orságů (Orságovcov), někdy počátkem 16. století. Z důvodu ochrany před tureckými výpady vybudovali obyvatelé z původních vinných sklepů několikakilometrový systém chodeb s více patry. Do dnes vyčištěné a zpřístupněné části chodeb, které sloužily jako vinné sklepy panstva, se vstupovalo ze zámecké zahrady. Nedaleko stál zámek (kaštieľ) Nádašdyů (Nádasdyů, slovensky Nádašdyovcov, maďarsky Nádasdy), s jehož sklepením byly patrně propojeny právě i vinné sklepy. Erb Nádašdyů se dodnes nachází na klenbě v podzemí. Časem sklepy přešly do soukromého vlastnictví obyvatel, přestaly být využívány a postupně došlo k jejich zasypání různým odpadem. Naposledy některé chodby posloužily jako úkryt v období 2. světové války. V roce 2008 Polnohospodárské družstvo Čachtice odkoupilo zahradu, pod nímž se nachází většina zpřístupněných chodeb v domnění, že se…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://slovakia.travel/cachticke-podzemie, https://cestovanie.pravda.sk, informace v místě a další, 20.7. 2019

Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Park miniatúr
 Brunovce
 Kočovce
 Rakoľuby
 Lúka
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Tematín
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Kostolec
 kostel Všech svatých
 Moravany nad Váhom
 Zemianske Podhradie
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 rotunda sv. Juraja
Základní informace místa
ID místa: 14284
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama