První buddhistická stúpa v Česku postavena a inaugurována r. 2014. Stojí v areálu centra Diamantové cesty. Vnitřek svatyně symbolicky naplněn soškami, texty a relikviemi. Stúpa je veřejné meditační místo, které návštěvníci obcházejí po směru hodinových ručiček, což má pozitivní vliv na mysl.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Špaček 08/2016
Ves Těnovice je prvně doložena r. 1352, dnes má asi stovku obyvatel a je místní částí města Spálené Poříčí. Leží na křižovatce silnic III. třídy, které spojují místní části Lipnice, Hořehledy a Lučiště. Nejbližší železniční zastávka Lipnice na regionální trati 175 z Rokycan do Nezvěstic je vzdálena 4 km. Vsí neprocházejí žádné turistické značky. Centrum buddhismu Diamantové cesty se nachází severně od vsi na plochém táhlém návrší, jehož vrcholem je Těnovická skála (579 m n. m.). Ze silnice vedoucí směrem na Lučiště odbočuje v první pravoúhlé zatáčce za vsí vzhůru přístupová silnička, která končí parkovištěm. Na rozlehlé ploše je vybudováno buddhistické centrum s chatovou osadou a dalšími budovami a také velké stanové městečko pro vyznavače buddhismu. Dominantu areálu tvoří zdálky viditelná stúpa. Rovněž z okolí stúpy se otevírá daleký výhled, zejména jižním a západním směrem.
23.7. 2016
historie

Stúpa Osvícení, první buddhistická stúpa v Česku, byla postavena a inaugurována v neděli 14. září 2014 v Těnovicích pod vedením Šeraba Gjalcchena rinpočheho a lamy Oleho Nydahla. Inaugurace se zúčastnily tisíce buddhistů z Česka i ze zahraničí. Jde o první stúpu v Evropě, která je sestavena z kamenných bloků bez betonové konstrukce. Je postavena z typicky českého a navíc velmi starého kamene - žuly. Stojí v areálu meditačního centra buddhismu Diamantové cesty. Návštěvníci tu mohou dělat dobrá přání, zatímco obcházejí stúpu po směru hodinových ručiček. Stúpy jsou mnohoznačnými symboly. Symbolizují jednotlivé prvky vesmíru a základní živly, svým tvarem připomínají tělo Buddhy sedícího v meditaci a různé druhy stúp odkazují k důležitým událostem v životě historického Buddhy Šákjamuniho. Důležitou součástí stavby stúpy je její naplnění. Je naplněna symboly těla, řeči a mysli všech buddhů, tzn.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informačních panelů na místě), 20.8. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Těnovice

Místa v okolí

 Těnovice
 Pouskův mlýn
 pivovar
 Spálené Poříčí
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Homberk
 Mydlná
 Mítov
 Javor
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Lopata
 Drštka
 kostel sv. Václava
 Neslívy
 Dvorec
 Žákava
 Veselá
 kostel sv. Vavřince
 Nezvěstice
 židovský hřbitov
 Pokonice
 Na Skále
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Kozel
 Hradiště
 kostel sv. Václava
 Kotel
 Strašná skála
 Švédský most
 Vlčtejn
 Šťáhlavy
 vodní hamr
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 Hengst
 Fitzova vila
 Chocenice
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Chocenice
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 Třemšín
 Třemšín
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 městské opevnění
 Vimberk
 Muchkovský mlýn
 kaple sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 Černá mohyla
 Dožice
 židovský hřbitov
 Radyně
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Tři Trubky
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Hluboká
 Starý Smolivec
 Klabava
 Chlukov
 Nebílovy
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Netunice
 Kožich
 Strašice
 Zelená Hora
 Prádlo
 Poustevna
 kostel sv. Prokopa
 Hvožďany
 Lázně Letiny
 Červený Hrádek
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Chlum u Plzně
Kontaktní informace
Centrum pro meditaci v ústraní
(Centrum buddhismu Diamantové cesty)
Těnovice 55
335 61 Spálené Poříčí
Tel: 777 931 669
tenovice@bdc.cz
Základní informace místa
ID místa: 12947
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama