První buddhistická stúpa v Česku postavena a inaugurována r. 2014. Stojí v areálu centra Diamantové cesty. Vnitřek svatyně symbolicky naplněn soškami, texty a relikviemi. Stúpa je veřejné meditační místo, které návštěvníci obcházejí po směru hodinových ručiček, což má pozitivní vliv na mysl.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Špaček 08/2016
Ves Těnovice je prvně doložena r. 1352, dnes má asi stovku obyvatel a je místní částí města Spálené Poříčí. Leží na křižovatce silnic III. třídy, které spojují místní části Lipnice, Hořehledy a Lučiště. Nejbližší železniční zastávka Lipnice na regionální trati 175 z Rokycan do Nezvěstic je vzdálena 4 km. Vsí neprocházejí žádné turistické značky. Centrum buddhismu Diamantové cesty se nachází severně od vsi na plochém táhlém návrší, jehož vrcholem je Těnovická skála (579 m n. m.). Ze silnice vedoucí směrem na Lučiště odbočuje v první pravoúhlé zatáčce za vsí vzhůru přístupová silnička, která končí parkovištěm. Na rozlehlé ploše je vybudováno buddhistické centrum s chatovou osadou a dalšími budovami a také velké stanové městečko pro vyznavače buddhismu. Dominantu areálu tvoří zdálky viditelná stúpa. Rovněž z okolí stúpy se otevírá daleký výhled, zejména jižním a západním směrem.
23.7. 2016
historie

Stúpa Osvícení, první buddhistická stúpa v Česku, byla postavena a inaugurována v neděli 14. září 2014 v Těnovicích pod vedením Šeraba Gjalcchena rinpočheho a lamy Oleho Nydahla. Inaugurace se zúčastnily tisíce buddhistů z Česka i ze zahraničí. Jde o první stúpu v Evropě, která je sestavena z kamenných bloků bez betonové konstrukce. Je postavena z typicky českého a navíc velmi starého kamene - žuly. Stojí v areálu meditačního centra buddhismu Diamantové cesty. Návštěvníci tu mohou dělat dobrá přání, zatímco obcházejí stúpu po směru hodinových ručiček. Stúpy jsou mnohoznačnými symboly. Symbolizují jednotlivé prvky vesmíru a základní živly, svým tvarem připomínají tělo Buddhy sedícího v meditaci a různé druhy stúp odkazují k důležitým událostem v životě historického Buddhy Šákjamuniho. Důležitou součástí stavby stúpy je její naplnění. Je naplněna symboly těla, řeči a mysli všech buddhů, tzn.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informačních panelů na místě), 20.8. 2016

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Těnovice

Místa v okolí

 Těnovice
 Pouskův mlýn
 pivovar
 Spálené Poříčí
 děkanství
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Homberk
 Mydlná
 Mítov
 Javor
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Lopata
 Drštka
 kostel sv. Václava
 Neslívy
 Dvorec
 Žákava
 Veselá
 kostel sv. Vavřince
 Nezvěstice
 židovský hřbitov
 Pokonice
 Na Skále
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Kozel
 Hradiště
 kostel sv. Václava
 Kotel
 Strašná skála
 Švédský most
 Vlčtejn
 Šťáhlavy
 vodní hamr
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 Hengst
 Fitzova vila
 Chocenice
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Chocenice
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 Třemšín
 Třemšín
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 městské opevnění
 Vimberk
 Muchkovský mlýn
 kaple sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 Černá mohyla
 Dožice
 židovský hřbitov
 Radyně
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Tři Trubky
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Hluboká
 Starý Smolivec
 Klabava
 Chlukov
 Nebílovy
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Netunice
 Kožich
 Strašice
 Zelená Hora
 Prádlo
 Poustevna
 kostel sv. Prokopa
 Hvožďany
 Lázně Letiny
 Červený Hrádek
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Chlum u Plzně
Kontaktní informace
Centrum pro meditaci v ústraní
(Centrum buddhismu Diamantové cesty)
Těnovice 55
335 61 Spálené Poříčí
Tel: 777 931 669
tenovice@bdc.cz
Základní informace místa
ID místa: 12947
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama