Park obíhá Krakow v místech, kde dříve stály středověké hradby s příkopem. V jedné části se zachovaly v téměř původní podobě. Floriánská brána (33,5m vysoká), barbakán a 3 věže propojené kurtinou jsou památníkem mohutného opevnění. Na vnitřní straně chrání město před požárem socha sv. Floriana.
Hlavní obrázek místa
barbakán před Florianskou branou
© Petr Turyna 07/2004
Když půjdete od hlavního nádraží do centra, budete muset projít parkem. Ten obíhá město v místech, kde dříve stály středověké hradby s příkopem. V jedné části se ale zachovaly téměř v původní podobě. Floriánská brána (33,5m vysoká hlavní městská brána) spolu s nedobytným barbakánem a třemi věžemi propojenými kurtinou jsou nádherným památníkem bývalého mohutného opevnění Krakowa. V této bráně také začínala krakowská Královská cesta, která vedla přes Rynek Głovny až na hrad Wawel. Na vnitřní straně chrání město před požárem socha sv. Floriana.
Mass, Turyna Petr, 22.7. 2004
historie

Historie a parametry opevnění Krakowa

Se stavbou opevnění Krakowa se započalo ke konci XVI. století. Město tak obehnal pás dvou hradeb s 8 bránami a 39 věžemi. Vyšší hradba měřila až 10 metrů a byla široká 2,5 metru. Tyto zdi navíc chránil až 22 metrů široký příkop. Hlavní městská brána, tzv. Brama Florianska, byla postavena roku 1300 a nynější barokní střechu má od roku 1694. Nedobytný barbakán, který vyrostl před branou, je příběh sám pro sebe. Vyrostl na začátku XI. století a je jedním z nejmohutnějších v celé Evropě. Má 24 metrů v průměru a zdi jsou 3 metry tlusté. Má přes 130 střílen ve čtyřech řadách, navíc příkop kolem byl ještě širší než u zbytku města.

Mass, Turyna Petr, 22.7. 2004

Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 1908
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama