Výrazný terénní pozůstatek neznámého opevnění, považovaného za středověký hrádek či tvrz, někdy též za malé hradiště. Dobře dochovaný kruhový příkop a vnější val chránily plochu o průměru cca 45m. Stopy zástavby jsou nezřetelné.
Hlavní obrázek místa
centrální plocha, příkop a val od jihovýchodu
© Milan Caha 09/2009
Horní či Velké Kolo leží na vrcholu kopce Hradiště, ve výšce 386 m n. m., mimo turistické trasy. Jedná se o velmi dobře zachovalý a výrazný terénní pozůstatek neznámého opevnění, které je považováno za zbytek středověkého hrádku či tvrze, někdy též za malé pravěké hradiště související s nedalekým hradištěm Dolní Kolo. O místě se nedochovaly žádné historické zmínky, proto není jasná ani doba vzniku a zániku, ani charakter opevnění. Dobře dochovaný kruhový příkop a vnější val chránily vnitřní plochu o průměru cca 45m. Příkop je široký místy až 6m a jeho současná hloubka oproti centrální ploše je cca 3m. Vnější val dosahuje výšky 2m. Původní vstup není známý, dnes je val přerušen na třech místech. Starší zdroje zmiňují existenci základů kamenné budovy na centrální ploše, v terénu však nejsou – až na výraznější koncentraci lomového kamení na jednom z míst centrální plochy – již příliš zřetelné.
Milan Caha (zdroj: www.stredovek.com), 16.1. 2010
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Nalžovické Podhájí

Místa v okolí

 Dolní Kolo
 koncentrační tábor
 Čelina
 Křepenice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Veselý vrch
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Hrazany
 Radíč
 Kňovice
 Červenka
 Ostromeč
 Příčovy
 Kujalův lom
 Drtinova rozhledna
 Zrůbek
 Hřiměždice
 Příčovy
 Kozí Hřbet
 Osečany
 Třebnice
 špýchar
 Sudovice
 boží muka
 dům Salaš
 Brunclíkův mlýn
 Mincovna
 radnice
 kašna
 Skrýšov u Sedlčan
 Drahoušek
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 stará koželužna
 morový sloup
 Starý Knín
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Čámského mlýn
 Krcáb
 kostel sv. Lukáše
 Poušť sv. Marka
 Ústupenice
 kostel sv. Zikmunda
 Jablonná
 Červený Hrádek
 vyhlídka nad Kamýkem
 židovský hřbitov
 Doubravice
 Suchdol
 Plešiště
 Vrškamýk
 synagoga
 Vysoký Chlumec
 Pořešice
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 Zhoř
 Štětkovice
 Králova stolice
 Zduchovice
 Čertův most
 zámecké zahrady
 Vargač
 Dobříš
 Tloskov
 Teletínské vodopády
 radnice
 židovský hřbitov
 Svojsíkova mohyla
 synagoga
 židovský hřbitov
 Vojkov
 Nedrahovice
 Tloskovský mlýn
 Teletínský lom
 Hrádek u Lovčic
 most Dr. E. Beneše
 Lovčice
 Obora
 kaple sv. Anny
 Bolechovice
 Dobrohošť
 Zvěřinec
 Smolotely
 Lidkovice
 Lešany
 Měšetice
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 8347
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama