Rustikální zděná barokní boží muka kasulového typu byla postavena někdy na přelomu 18. a 19 století. Stejný typ božích muk se dochoval také v katastru nedaleké obce Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice. Stavba je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Obec Vápenná (do roku 1949 Zighartice, německy Setzdorf) se nachází v okrese Jeseník v západní části Českého Slezska. Hlavní dominantou obce je římskokatolický farní kostel svatého Filipa. Drobné sakrální stavby zastupují kaplička na návsi a památkově chráněná rustikální barokní boží muka z konce 18. století nebo počátku 19. století. Boží muka naleznete při příjezdu do Vápenné, směrem ze Žulové pár metrů před železničním přejezdem po pravé straně. Při jižním okraji obce stojí bývalá vápenka z 1. poloviny 19. století. Za navštívení jistě stojí i jeskyně Na Pomezí.
Luděk Vláčil, 21.7. 2020
popis

Pilířová zděná boží muka kasulového typu stojí na obdélné půdorysu. Lícem jsou orientovaná k východu. Stavba má výšku 3,30 m a hloubku přibližně 68 cm. Římsa oddělující spodní část a kaplici je z čelní strany dlouhá 140 cm. Spodní část stavby vysoká 142 cm je hranolová. Kaplice tvořící horní část má kasulový tvar s konkávně probranými boky a je zakončena segmentovým obloukem. V horní části jsou nad sebou dvě mělké niky. Spodní nika je půlkruhová a horní segmentová. V horní nice je vsazen rustikální reliéf kříže s ukřižovaným Kristem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-539434, 21.7. 2020

historie

Netypická rustikální boží muka byla postavena koncem 18. století nebo na počátku století 19. Stavba působí jako dozvuk baroka v provedení jednoho z vesnických zednických mistrů této části Jesenicka. Stejný typ božích muk se dochoval také v katastru nedalekých obcí Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice. Stavba je důkazem zbožnosti původních obyvatel.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-539434 a další, 21.7. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vápenná

Místa v okolí

 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Žulová
 Kaltenštejn
 Tomíkovice
 Černá Voda
 Medvědí kámen
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 jeskyně Na Pomezí
 kaple sv. Josefa
 Vlčice
 kostel sv. Václava
 fojtství
 Buková
 boží muka
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Hraničky
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Červená Voda
 dům Katovna
 radnice
 Jeseník
 kaple sv. Rocha
 Horní Heřmanice
 Vidnava
 sanatorium Altvater
 Horní Fořt
 Supíkovická vápenka
 Pustý Zámek
 Vidnava - MPZ
 jeskyně Na Špičáku
 Čertovy kazatelny
 Čertovy kameny
 Bernartice
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 Rychleby
 kostel Tří králů
 Adolfovice
 vápenky
 Velké Kunětice
 Jánský vrch
 Javorník
 Karpień
 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Kohout
 vyhlídka Na Trojaku
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Kalich hořkosti
 Lisie Kąty
 chata Rejvíz
 Borůvková hora
Základní informace místa
ID místa: 11764
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama