Basilika minor sv. Kříže - jádro basiliky pochází ze 13. století. V polovině 15. století proběhla rozsáhlá pozdně gotická přestavba. V těsné blízkosti renesanční zvonice z r. 1591 s nejstarším zvonem z r. 1525.
Hlavní obrázek místa
Zvonice a kostel od východu
© Ivan Grisa, 09/2006
Protiváhu světské dominantě města Kežmarok, městskému hradu, tvoří církevní stavba basiliky minor sv. Kříže. Basiliku tvoří dlouhá a štíhlá jednolodní svatyně s postranními kaplemi, ukončená polygonálním presbyteriem. Jednoduché hlavní průčelí ukončuje trojúhelný štít s vystupující štíhlou hranolovou věží ukončenou ochozem a atikovými štítky. Hlavní vstup je orientován netypicky od jihu, v přístavku hlavní lodi. Vstupní portál je bohatě členěn cennou kamenickou výzdobou. Interiér kostela je laděn v gotickém duchu s bohatou kamenickou výzdobou, klenutím a nástěnnými malbami. Jádro basiliky pochází ze 13. století. V polovině 15. století (1444 – 1498) proběhla rozsáhlá přestavba, která dala chrámu dnešní podobu. Převážně gotický je i charakter interiéru kostela. Stavba, která má statut národní kulturní památky byla v roce 1998 papežem Janem Pavlem II. povýšena na basiliku minor. Součástí areálu basiliky je velmi cenná renesanční zvonice postavená v roce 1591. Nejstarší zvon, který nese, byl ulit v roce 1525. Štíhlá hranolová 2 patrová stavba má vystouplé nejvyšší zvonové patro ukončené atikou. Bílou siluetu zvonice zdobí pěkná sgrafitová výzdoba. Podobně jako basilika je i zvonice prohlášena národní kulturní památkou a je považována za nejkrásnější zvonici v oblasti Spiše.
Jan P. Štěpánek, web, 21.1. 2006
Základní informace místa
ID místa: 3850
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama