Baptisterium je jednou z nejstarších církevních staveb ve městě. Přesné datum není známo. Soudí se, že její základy pochází z pozdně římského období, 4. – 5. stol. Její dnešní podoba pochází z 11. – 12. stol. R. 1128 obložena bílým a zeleným mramorem. Vnitřní průměr kopule 41,5 metrů.
Hlavní obrázek místa
Baptisterium v italské Florencii
© Pavel Vítek 05/2001
Florencie, italsky Firenze, je metropole italského Toskánska, ležící na řece Arno. Najdeme ji 280 km severozápadně od Říma, 95 km východně od Livorna, které leží na pobřeží Ligurského moře a 160 km západně od Rimini na pobřeží Jaderského moře. Okolo Florencie vede dálnice A1 vedoucí ze severu Itálie do Říma a Neapole. Baptisterium najdeme vedle katedrály Santa Maria del Fiore, na její západní straně.
Pavel Vítek, 26.5. 2020
popis

Baptisterium sv. Jana Křtitele, San Giovanni, je známé zejména díky svým třem bronzovým dveřím (bránám), které mnozí označují za vrchol toskánského umění. Jižní brána byla vyrobena okolo roku 1330 Andreem Pisanem a zachycuje výjevy ze života sv. Jana Křtitele. Severní brána z roku 1424, která je dílem sochaře Lorenza Ghibertiho zase vyobrazuje náměty z Nového zákona. Třetí brána, jejímž autorem je opět Lorenzo Ghiberti, se nazývá Paradiso, tedy Rajská brána. Sochař na vyobrazování výjevů ze Starého zákona pracoval od roku 1425 do roku 1452. Reliéfy, které je možné na Rajské bráně v současnosti vidět, jsou jen kopiemi těch originálních, které byly uloženy v Muzeu dómu. Kopule má vnitřní průměr 41,5 metrů a byla postavena technikou, kterou používali starořímští stavitelé. Kopule byla postavena jako celek a byla dokončena v roce 1436. Externí výzdobě dominuje obložení z barevného mramoru, což je typické pro toskánské stavby románského stylu.…  číst dále

Pavel Vítek, 26.5. 2020

historie

Baptisterium San Giovanni, křestní kaple, zasvěcená patronu Florencie, sv. Janu Křtiteli, je jednou z nejstarších církevních staveb v tomto italském městě a tradičním křestním místem jeho obyvatel. Slouží tak věřícím po více než tisíc let. Nově narozené děti se zde zapisovaly do matriky na Bílou sobotu, nebo svatodušní sobotu a byly zvány ke křtu. Pokřtěn zde byl dokonce i jeden z nejslavnějších obyvatel Florencie, básník Dante Alighieri. Přesné datum vzniku této stavby není známo. Soudí se, že její základy byly položeny ještě v pozdně římském období, ve 4. – 5. století. Její dnešní podoba, osmiboká centrální stavba v románském toskánském stylu, pochází z 11. – 12. století. Roku 1128 byla křtitelnice zakryta stanovou střechou a současně obložena bílým a zeleným mramorem. V letech 1059 - 1128 sloužilo Baptisterium San Giovanni jako florentský biskupský dóm.

26.5. 2020

Itálie, Toskánsko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 14912
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama