hradiště, zřícenina, přístupno v návštěvních hodinách, Irsko
Pevnost z konce doby bronzové, z 8. - 6. stol. př. n. l., stojící na útesu nad mořem. Osídlena do 10 stol. n. l. Zachovala se hradba z kamene kladeného nasucho s bránou, chráněná příkopy a valy. Uvnitř stojí kamenný klochán (9.-10. stol.). V souvislosti s erozí útesu hrozí postupný zánik pevnosti.
hradiště, zachovalý, přístupno v návštěvních hodinách, Česká republika, Jihočeský kraj, Netolice, Netolice
Rekonstrukce bývlého přemyslovského hradiště ranného středověku 10. - 13. století na vrchu sv. Ján v památkové zóně v Netolicích. První zmínka o netolickém hradě pochází z Kosmovy kroniky v roce 981.
hradiště, zachovalý, přístupno v návštěvních hodinách, Česká republika, Zlínský kraj, Modrá, Modrá
V místě původního velkomoravského osídlení byl vybudován archeoskanzen. Zachycuje hypotetickou rekonstrukci sídliště rozděleného na mocenskou, fortifikační, církevní a hospodářskou část. Jsou zde naučná představení, pokusné tavby kovů, výroba keramiky, zemědělská výroba i archeologický výzkum.
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Česká republika, Hl.m.Praha, Praha 6-Dejvice, Praha 6-Dejvice
Výběžek s malou zříceninou nad Vltavou byl sídlištěm již v pozdní době kamenné. R. 1650 zde byl postaven viničný lis, později přestavěn na letohrádek, ve 40. l. 18. st. byl vypálen. R. 1858 při stavbě železnice jej upravili na romantickou zříceninu.
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Česká republika, Plzeňský kraj, Konstantinovy Lázně, Konstantinovy Lázně
Slovanské výšinné hradiště ze střední doby hradištní ( 8.–9. století), valy a příkop zachované zejména na jižní straně. Menší plocha na severozápadě byla zřejmě samostatně opevněná akropole,. V lese pod hradištěm mohylové pohřebiště se 45 mohylami.
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Česká republika, Ústecký kraj, Petrohrad, Petrohrad
Existenci hradiště na Vlčí hoře u Bílence dokládá zbytek zemního valu a artefakty, získané při povrchových sběrech. Ty datují jeho existenci v období mladší doby kamenné až střední doby bronzové.
hradiště, zaniklý, volně přístupno, Česká republika, Ústecký kraj, Bílina, Bílina
Přemyslovské hradiště bylo od 10. do počátku 13. století správním střediskem tzv. bílinské provincie. Jako první z knížecích správních hradů přešlo do vlastnictví šlechtice – v r. 1237 jej získal oblíbenec Václava I. Ojíř z Frýdberka.
Bílovice hradiště - pohled od žel.zastávky Zdětín na Běleckém mlýně
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Česká republika, Jihomoravský kraj, Březina, Březina
Hradiště Biskoupka nese částečné valové opevnění, východní prostor zaujal ve středověku Ježův hrad. Nálezy z doby kultury lužických popelnicových polí a též středověkého zaměření. Lokalita zatím nebyla podrobně zkoumána.
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Česká republika, Jihomoravský kraj
Hradiště z doby jevišovické a horákovské kultury, na výrazném kopci asi 1,5 km severozápadně od Bosonoh. Zachovány náznaky opevnění. Lokalita je zalesněna a leží mimo turistické trasy.
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Česká republika, Jihočeský kraj, Boudy, Boudy
Halštatsko-laténské hradiště vybudované v době mezi 7. stol. až 2. pol. 5. stol. př. Kr. Hradiště nemělo pravděpodobně sídelní roli, sloužilo jako refugium či svatyně. Zachoval se vnitřní val, místy až 13 m široký, vnější val je málo zřetelný.
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Česká republika, Středočeský kraj, Březí, Březí
Halštatské hradiště nedaleko obce Březina na okrese Praha – východ. Bylo považováno za slovanské, výzkum J. Kudrnáče z šedesátých let prokázaly starší původ. Velmi dobře dochovaný systém valů a příkopů.
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Česká republika, Středočeský kraj, Kováry, Kováry
Hradiště Budeč bylo osídleno již v době bronzové ale v dějinách českého státu sehrálo hlavní úlohu v 9. a 10. století kdy zde měl být vyučován kníže Václav. Kostel sv. Petra a Pavla je nejstarší dosud stojící sakrální stavbou na našem území.
Hradiště Budkovice - terení nerovnosti v prostoru hradiště
hradiště, terénní náznaky, volně přístupno, Česká republika, Jihomoravský kraj, Budkovice, Budkovice
Budkovické hradiště pochází z doby železné, horákovské kultury. Leží v lese nad pravým břehem řeky Rokytné při modře značené turistické stezce a jeho rozloha činí asi 0,2 ha.