Hrady.cz

Vyhledání a výpis turistických míst podle krajů a okresů. Chcete-li získat výpis míst v okolí některé obce, můžete v levém menu hledat podle části názvu obce nebo přímým výběrem kraje a poté okresu.

Na úvod výběru kraje
Hledání měst a obcí
Hledání obcí podle klíčového slova.


Turistické cíle v okolí obce Děčín

Ústecký kraj,  Děčín  (DC)

Znak a historie

Děčín byl městem už před r. 1283. Už na jeho nejstarší pečeti (1407) vidíme znamení královského českého lva dvouocasého, držícího ve spárech velkou rybu. Tohoto znamení užívalo pak město i jako znaku. Skutečnost, že jde o českého lva, určovala i barvy: červený štít a bílá znamení. Po jistou dobu v 19. století se tyto barvy nahrazovaly barvami vrchnosti, tj. Thun-Hohensteinů, modrou a zlatou. Stalo se tak patrně svémocně nebo z rozkazu vrchnosti. Úředně schválená změna znaku to však nebyla. Když za okupace byly obce Děčín, Podmokly a Staré Město spojeny v jeden celek, pomýšlelo se nejprve na spojení znaků. Konečně se stal znakem spojených obcí dřívější znak Děčína v nové barevné kombinaci: na modrém štítě stříbrný lev s rybou ve spárech. Nad štít byla umístěna zděná koruna, která nebyla výslovně integrující součásti znaku. Tento znak byl schválen 10. července 1943 č. j. I a Kom 1113/00 úřadem říšského místodržícího v Liberci. Po osvobození se ovšem Děčínští vrátili k původním, správným barvám svého znaku.
Popis znaku:
Na červeném štítě je stříbrný dvouocasý lev s korunou na hlavě, držící předními a pravou zadní tlapou velkou, proti sobě obrácenou, rovněž stříbrnou rybu (parmu).
© Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076 IP 34.228.30.69, RSS, Vaše oblíbená místa,