Hrady.cz
Kostel sv. Valentina byl postaven v roce 2010 v lesíku nedaleko děkanského kostela na památku rumunských vojáků padlých za II. světové války na našem území za peníze rumunské vlády. Je zhotoven ze dřeva pomocí tradičních metod bez jediného hřebíku.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 12/2010
Kostel stojí západně od přesunutého děkanského chrámu a je přístupný po nové komunikaci. Je umístěn v malém lesíku a tvoří novou působivou siluetu.
Prudký Martin , 11.12. 2010

  historie

  Nový mostecký pravoslavný kostel sv. Valentina byl postaven v průběhu roku 2010 na památku 40 tisíc rumunských vojáků padlých při osvobození Československa za druhé světové války. Postavilo jej šest tesařů z rumunské obce Brsana pod vedením mistra Ilia Ioana Benta. Všichni se své řemeslo naučili od svých otců v Sedmihradsku ve stylu tzv. transylvánské gotiky. Podobné stojí např. v Chicagu nebo v Paříži. Zdejší svatostánek slouží od roku 2011

  Prudký Martin podle Ml. fronty Dnes, e-mostecko.cz, 11.12. 2010

  popis

  Kostel je postaven z dubového, smrkového a jedlového dřeva bez pomoci hřebíků krom šindelové krytiny. Šest rumunských tesařů jej postavilo z materiálu dovezeného z kraje Maramureš v Rumunsku za pomoci tradičních metod. Orientován je zhruba severojižním směrem, na jižním průčelí je opatřen štíhlou věží vysokou téměř 23 metrů. Interiér osvětluje mosazný lustr, rovněž dovezený z Rumunska. Před kostele stojí dubový kříž svaté Trojice.
  Prudký Martin podle Ml. fronty Dnes, 11.12. 2010
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Ústecký kraj
   Most  (MO)
  Most
  Další kostely, chrámy
  Místa v okolí

  Most

  Místo se nachází v hranicích
  města Most.
  HistorieMěsto bylo založeno asi kolem r. 1260. Od počátku užívalo na svých pečetích mluvícího znamení, totiž obrazu mostu s věžovitými branami v různé úpravě, na některých s obrazem krále, jindy se znamením královského lva. Asi kolem r. 1400 si Mostečtí pořídili stříbrné pečetidlo, jehož obraz znamená už ustálení podoby pečetního znamení, a tím i znaku. Naproti tomu v r. 1411 olomoucký biskup Konrád ve funkci podkomořího vydal Mosteckým dvě privilegia na nové pečeti; na menší z nich měl být na štítě „Erbwappen“, tedy asi královský znak, je jej skutečně Mostečtí na sekretu měli po celé 15. století, na větší pečeti měly být dosavadní „caracteres et arma“, a Konrád dovoluje, aby si dali vyrýt na štít lva „quem pro armis civitatis eorum deferunt“. Text není zcela jednoznačný, takže někteří (K. Oberdorffer) se domnívali, že jde o skutečný znak města se znamením lva, jiní (V. Vojtíšek) myslí, že jde jen o znak krále jako součást pečetního znamení. Přesto i Vojtíšek připouští, že Mostečtí užívali později jako znaku českého lva, snad v odchylných barvách. Bohužel ani listina krále Ladislava z 10. ledna 1456, v níž dovoluje městu, aby si pořídilo novou korouhev se znakem za starou, v boji ztracenou, znak nepopisuje. V každém případě je jisté, že v kutnohorském Vlašském dvoře mezi znaky nad šmitnami, které klademe od počátku 15. století, je už znak Mostu, a to v podobě vyryté na pečetidle z počátku téhož věku. Ani pak není jisté, v jakých barvách se znak maloval. Když totiž král Matyáš dal 5. srpna 1616 právo užívat pečeti mosteckému špitálu, popisoval přitom znak města jako červený štít s bílou zdí s třemi oblouky, bílými věžemi se dvěma okny nad sebou, s bílou střechou a zlatými makovicemi, mezi věžemi pak s bílým lvem se zlatou korunou a zlatou hvězdou nad jeho hlavou. Později se však mostecký znak maloval důsledně na modrém štítě. Od podoby znamení na pečetidle z doby kolem r. 1400 se později obvyklá forma odlišovala obrácením lva k pravé straně a někdy malováním celého lva stojícího na mostě, nikoli rostoucího; pod mostem se pak vyznačovala voda. Na pečeti z r. 1575 má kromě toho lev v tlapě meč, což později opět mizí. V nové době užívá město znaku podle starobylého pečetidla z doby kolem r. 1400, jen lva obráceného doprava nikoli doleva. Protože toto pečetidlo nemá pod mostem vyrytou vodu, jako ji nemají ani některé pečeti 14. století, trvá městský národní výbor na formě bez vody.

  Turistické mapy

  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 9608
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?9608
  Uveřejněno: 7.6.2011
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 31' 09.73"
  E 13° 38' 41.60"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Most  (MO)
  Obec: Most
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076 IP 54.235.48.106, RSS, Vaše oblíbená místa,