Hrady.cz
Raně gotický kostel byl postaven koncem 13. st. na místě románského kostelíka. Z něj zůstal zachován portál a dnešní sakristie. Věž byla přistavěna r.1461-1506. R.1421 se zde konal tzv. čáslavský sněm. Byly zde nalezeny ostatky připisovány Žižkovi.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí kostela
Pohled z Kostelního náměstí.
© Ivan Grisa, 03/2008
Graficke pismenko Na náměstí v Čáslavi nelze přehlédnout děkanský kostel sv. Petra a Pavla ze 13. století s ranně gotickým prasbytářem. Tento tvoří výraznou dominantu města z kteréhokoliv místa v okolí.
Otevřen pouze po domluvě s muzeem. Nebo v případě bohoslužeb.
V současné době se jedná o zpřístupnění věže kostela pro vyhlídkové účely.
Kostel byl počátkem 20. stol. regotizován jako spousta dalších.
28.5. 2002

  turistické

  V turistické sezóně zpřístupněna věž kostela. Vstupenky a další informace v informačním centru vedle radnice.
  27.9. 2010
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Kutná Hora  (KH)
  Čáslav
  Další kostely, chrámy
  Místa v okolí

  Čáslav

  Místo se nachází v hranicích
  města Čáslav.
  HistorieMěsto bylo založeno kolem r. 1260 Přemyslem II. Ve 13. století měla Čáslev na štítovité pečeti královského lva. Patrně už od 1. poloviny 14. století užívala pak Čáslav na pečeti znamení kruhové hradby s branou a třemi věžemi, na nichž byli trubači, a uprostřed štítek s českým lvem; hradba byla obklopena vlnami vody, přes niž vedl od brány můstek. Tohoto znamení užívalo město i jako znaku. Postupem času byla jeho podoba poněkud zkomolena neporozuměním, místo kruhové hradby se malovaly dvě zdi, zeď oblouková nebo i rovná, voda s můstkem se někdy vynechávala. Také v barvách se chybovalo; štítek se lvem byl totiž malován v novější době podle zemského znaku červeně, jak je i dnes na radnici. Původně byl však štítek modrý, svědčí o tom zřetelně nejen prvotní stav znaku na fresce nad triumfálním obloukem v kostele, nýbrž především znaky malované v čáslavských kancionálech 15. a 16. věku. V 18. století se na pečeti v bráně objevuje i ruka s mečem, podobná jako je ve znaku města Prahy; do znaku však nenáleží. V nové době se této ruky už neužívá, štítek se lvem se však maluje soustavně červenou barvou, takže původní barevnost upadla v zapomenutí. Logicky správné by bylo vrátit se k původní modré barvě štítku mezi věžemi, i když uznáváme, že červené barvy – byť heraldicky nesprávně – se užívá už asi sto let, takže obyvatelé městu už tuto barvu považují za tradiční.

  Odkazy (www strany)

  Zámek Kačina, zemědělské muzeum
  Zámek Kačina si nechal jako svoje representační sídlo postavit v letech 1806-24 Jan Rudolf Chotek, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého.
  http://www.kacina.cz
  Zámek Filipov u Čáslavi
  Zámek je v havarijním technickém stavu. Bylo započato s postupnou obnovou, ve které je třeba nadále pokračovat. Objekt je bez využití. SEZNAM NEJOHROŽENĚJŠÍCH A NEVYUŽÍVANÝCH NEMOVITÝCH PAMÁTEK V ČESKÉ REPUBLICE http://www.supp.cz/html/publikace/seznohrpam/
  http://www.supp.cz/html/publikace/seznohrpam/strcech/kuthora.html
  Zámek Filipov u Čáslavi
  Zámek je v jádře barokní (po roce 1760) patrová stavba s věží, přestavěná v letech 1863-65 (K. Šel) a kolem roku 1906 doplněná hospodářským dvorem (E. Šel). Vše ve stylu romantické gotiky.
  http://www.oku-kh.cz/rrr/cz/kp/caslav/filipov.htm
  Tvrz Semtěš
  Semtěšská tvrz byla postavena patrně na počátku 14. století, poprvé se připomíná r. 1355, kdy je doložen Rubín ze Skalice a Semtěše, původem z rodu pánů z Rýzmburka - erbu třmene. Obec Semtěš se nachází na úpatí Železných hor v okrese Kutná Hora, na hranici Středočeského a Pardubického kraje. Vzdálenost od Čáslavi je 10 km ve směru na Chrudim (po silnici č. 17 s pdbočením vlevo v Podhořanech).
  http://www.oku-kh.cz/rrr/Semtes.htm
  vložit odkaz

  Turistické mapy

  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.

  Nová místa


  Kontaktní informace
  MĚSTSKÉ MUZEUM ČÁSLAV
  Husova 291
  286 01 ČÁSLAV
  Tel: 0322/312207
  URL: http://www.caslavsko.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 894
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?894
  Uveřejněno: 17.9.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 54' 39.73"
  E 15° 23' 22.26"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Kutná Hora  (KH)
  Obec: Čáslav
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.225.26.44)