Hrady.cz
Unikátní srostlice synagog ve dvoře plzeňské židovské obce vznikla ve III. čtvrtině 19. století pro rychle rostoucí společenství. Po stavbě Velké synagogy sloužily jako škola, od počátku 40. let 20. stol. devastovány. Postupná obnova po roce 1990.
Hlavní obrázek místa
Stará synagoga z jihovýchodního rohu Výpomocné
© Ivan Grisa 03/2010
Graficke pismenko Obě synagogy jsou ukryté ve dvoře za domem židovské obce ve Smetanových sadech 80/5. V pracovních dnech se lze na něj volně dostat (v areálu sídlí řada firem), prohlídku je možné domluvit telefonicky nebo při osobní návštěvě v kanceláři ŽNO v I. patře. Prohlídkový režim, uváděný na kontaktních stránkách, není vzhledem k nedostatku osob na ŽNO možno zcela přesně dodržet, telefonní ohlášení předem se doporučuje.
V oblasti širšího centra Plzně je parkování komplikované a zpoplatněné. Od hlavního vlakového i centrálního autobusového nádraží je lokalita vzdálena asi 500 m, nejbližší zastávku MHD U Práce (tramvaj 4, všechny trolejbusové a několik autobusových linek) najdeme asi 150 m jihozápadně odtud na křižovatce Klatovská - Americká - Koperníkova.
Ivan Grisa, 28.3. 2010

  historie

  Nejstarší židovské osídlení existovalo v tehdejší Nové Plzni krátce po jejím založení v severozápadním rohu města (kolem Solní ulice). Měšťané si vymohli vyhnání Židů u krále Vladislava II. a uskutečnili jej mezi lety 1507 a 1542 (prodej posledního domu). Součástí původního ghetta byly postupně i dvě synagogy: nejstarší v místech dnešní hlavní pošty a druhá na nároží dnešních ulic Solná a Sedláčkova. Obě zanikly nejpozději v polovině 16.

  Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 5. díl, Libri 2002, 28.3. 2010
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  židovské památky
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Plzeň-město  (PM)
  Plzeň
  Další židovské památky
  Místa v okolí

  Plzeň

  Místo se nachází v hranicích
  města Plzeň.
  HistorieMěsto bylo založeno kolem r. 1295. Plzeňští patrně již v době husitské užívali jako znaku bílé chrtice se zlatým obojkem a kroužkem v červeném poli. Tento znak rozmnožil r. 1433 císař Zikmund a dal jim za erb zlatého dvouhrbého velblouda doleva kráčejícího v zeleném poli, a to jako připomínku, že ukořistili velblouda, kterého kdysi dostali Jan Čapek ze Sán a sirotci darem od polského krále. Znak, který vznikl spojením těchto dvou polí na jednom děleném štítě, byl 5. června 1466 opět rozmnožen. Papež Pavel II. odměnil totiž Plzeňské za jejich věrnost v boji proti králi Jiříkovi rozmnožením erbu. Přidal další dvě poli, a to stříbrné pole se zlatými svisle postavenými klíči, spojenými stříbrným kroužkem, a zlaté pole, v němž stojí ozbrojený muž doprava hledící, opásaný mečem a pravicí držící pravou polovinu červeného orla. Tato znamení byla umístěna ve čtvrceném štítě jako první a druhé pole, zatímco v třetím a chrticí ve čtvrtém poli. Na pečeti tehdy pořízené vidíme už anděla štítonoše, ale toho si asi Plzeňští přidali na pečeť jen o své újmě jako dekoraci. Konečně 1. prosince 1578 polepšil papež Řehoř XIII. Opět Plzeňským znak v odměnu za věrnost víře a církvi. K dosavadnímu čtvrcenému štítu byl přidán srdeční štítek, v němž bylo staré pečetní znamení převzaté z nejstaršího pečetidla, nad štít postaveny pak dva helmy a mezi nimi trojvrší s nápisem „In boc signo vinces“, nad tím velký kříž s ratolestmi, po stranách přidána halapartna a buzikán (palcát). Vše drží pak anděl stojící za štítem. Tohoto znaku užívá Plzeň podnes, ale ve dvojí formě. Ve statutu Národního výboru města Plzně, schváleném plénem národního výboru dne 11. prosince 1969, se v X. hlavě, § 156 popisuje tento velký znak a výslovně se praví, že „vedle tohoto velkého znaku se užívá i znaku malého. Malý znak má podobu shodnou s podobou štítu velkého znaku, to je bez honosných kusů a štítonoše“.

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Kontaktní informace
  Židovská obec Plzeň
  Smetanovy sady 5
  301 31 Plzeň
  Tel: 377 235 749
  URL: http://www.zoplzen.cz/
  E-mail: zoplzen@zoplzen.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 8927
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?8927
  Uveřejněno: 7.5.2010
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 44' 39.37"
  E 13° 22' 27.77"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Plzeň-město  (PM)
  Obec: Plzeň
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.225.31.188)