Hrady.cz
Rožmberský renesanční letohrádek vybudovaný ve stylu italské renesanční vily. V roce 1601 koupil vilu císař Rudolf II., krátce na to ji však získali Eggenbergové a roku 1719 Schwarzenbergové. Cenné interiéry s malířskou a štukovou výzdobou.
Hlavní obrázek místa
Zámek od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2011
Graficke pismenko První písemné zmínky o předchůdci dnešní Kratochvíle - tvrzi a hospodářském dvoře Leptáči pocházejí z roku 1401, kdy byl majitelem tohoto zboží netolický občan Mikuláš Kugl. Netolicko tehdy patřilo do správy zlatokorunského kláštera. V roce 1569 obdržel rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan za věrné služby tvrz Leptáč s hospodářským dvorem, dal tvrz přestavět a vymalovat ji loveckými výjevy. To se tak zalíbilo Vilémovi z Rožmberka, že nabídl Krčínovi výměnou za Leptáč městečko Sedlčany. Po znovunabytí Leptáče dal Vilém tvrz rozšířit a zřídil v blízkosti tvrze velkou oboru na králíky. Přestavbou Leptáče pověřil Vilém již osvědčeného ...
28.5. 2002

  historie

  Socialistická historie
  Za socialismu byl tento zámek rájem dětí a cílem mnoha školních zájezdů, byla zde totiž stálá expozice historie večerníčků a animovaného filmu.
  Jan Pospisil , 29.8. 2016
  Současnost na Kratochvli
  Mezi roky 1981 - 2006 byla v zámku expozice českého animovaného filmu. Od roku 2006 byl na Kratochvíli zahájen projekt „Renesance renesance“, jehož cílem bylo navrátit zámku autentickou podobu, respektující jeho prostorovou a výtvarnou hodnotu a vytvořit interiérovou instalaci připomínající především dobu posledních Rožmberků. Projekt byl dokončen v roce 2011 u příležitosti čtyřstého výročí zesnutí posledního z rodu Rožmberků, pana Petra Voka

  petr kaspar , 14.8. 2017
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  WC, Občerstvení, Parkoviště, Suvenýry, Rezervace, Úschovna zavazadel, Pronájem prostor, Svatby
  zámek
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Prachatice  (PT)
  Netolice
  Další zámky
  Místa v okolí

  Netolice

  Místo se nachází v hranicích
  města Netolice.
  HistorieNetolice existovaly jako hrad už v 10. století. Město bylo založeno asi ve 13. věku. Znak se zřejmě vyvinul z pečetního znamení, doloženého už ve 14. století, totiž z obrazu Madony na gotickém trůně. Na pečetích od 17. století se toto znamení rylo obvykle jako P. Maria sedící na lavici, což byla zkomolenina lavicového trůnu gotického, který zřetelně vidíme na nejstarší pečeti. Widimskému se snad zdála lavice nedůstojná a gotickou pečeť patrně neznal, proto lavici nahradil oblakem. Odtud se tato úprava převzala do všech příruček, a to i s nesprávným štítem modrým, ač na starých dokladech je všude štít červený. Na jedné pečeti 16. století je pod nohama Madony malý štítek s jakýmsi znamením podobným praporci, který K. Liška pokládá asi správně za rychtářské právo. Je to patrně osobní znamení rychtáře, jemuž pečeť náležela. Asi koncem 18. věku se tento štítek z nepochopení počal považovat za druhý znak města, takže například na staré radnici byly pak dva k sobě nakloněné štítky červené, jeden s P. Marií, druhý s praporcem s pěti červenými pruhy na bílé půdě. Také některá pečeti 19. věku nesou jen obraz štítku s praporcem. Jde tu však o omyl, neboť rychtářské pečeti mívají znamení odchylné od znaku města. Pravý znak města je tedy jedině s obrazem P. Marie na trůně.

  Odkazy (www strany)

  STÁTNÍ ZÁMEK KRATOCHVÍLE
  Oficielní webová prezentace státního zámku Kratochvíle
  https://www.zamek-kratochvile.cz/cs
  vložit odkaz

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Nová místa


  Kontaktní informace
  Správa Státního zámku Kratochvíle
  Mgr. Vojtěch Troup, kastelán
  Petrův Dvůr 9
  384 11 Netolice
  Tel: +420 388 324 380
  URL: http://www.zamek-kratochvile.eu
  E-mail: kratochvile@budejovice.npu.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 864
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?864
  Uveřejněno: 31.8.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 03' 32.78"
  E 14° 10' 06.18"
  Země: Česká republika
  Kraj: Jihočeský kraj
  Okres:  Prachatice  (PT)
  Obec: Netolice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.161.100.24)