Hrady.cz
Pozůstatky hradu s plášťovou zdí s dochovanými příkopy, valy a fragmenty zdiva, jehož vznik se předpokládá během první poloviny 14. století. V roce 1462 se uvádí jako pustý, jiné písemné zmínky nejsou známy.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2007
Graficke pismenko Z hradu Kozlova se dochovalo několik malých zídek a jedna ve skále tesaná studna. Místo je to velmi pěkné. Najdete ho nad vesnicí Košov, cca 4 km směrem od Lomnice na Popelkou. Dnes už jsou patrné pouze pozůstatky někdejšího hradu. Vypráví se, že Kozlov, tak jako ještě další hrady v okolí, zbořil Jan Žižka. Urbář lomnického panství z roku 1667 píše o Kozlovu jako o prastarém zámku, položeném v lesích nad vsí Košovem u Lomnice.
Oficiální stránky města Lomnice nad Popelkou (www.lomnicenadpopelkou.cz), 8.11. 2003

  pověsti

  O Tatařínovi na Kozlově
  Kdysi dávno, za vlády Václava I., se dostal do severních Čech tatarský zvěd, neboli jazyk. Po skončení tatarských nájezdů do Evropy tu zůstal a usídlil se v lesích blízko Lomnice nad Popelkou. Ve skalní jeskyni – rozbořeném hradu – si zbudoval menší obytnou místnost. Zbytky hradeb mu dodávaly pocit bezpečí proti všem, kdo by se na něj chtěl vypravit. Živil se především přepadáváním kupců, kteří jeli do Lomnice se zbožím na jarmark nebo se

  Milan Novotný, z lidového vyprávění; ofic. str. města Lomnice n/Pop., 4.12. 2003

  popis

  Kozlov je typ hradu s okružní plášťovou zdí, ke které přiléhala ostatní hradní zástavba. Zhruba oválná dispozice s příkopy a valy zachovanými téměř po celém obvodu se nachází na vyvýšenině jižně pod vrcholem kopce. Na hradě je úzká, do skály vytesaná podzemní chodba – pozůstatek těžby nerostů (oblast je známa výskytem achátů, jaspisů, křišťálů a ametystů). Zprávy o historii hradu nejsou téměř žádné. Bohuslav Balbín psal o jeho dobytí v roce

  T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000, 25.3. 2007
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  Divoké táboření
  hrad
  terénní náznaky
  volně přístupno
  Česká republika
  Liberecký kraj
   Semily  (SM)
  Lomnice nad Popelkou
  Další hrady
  Místa v okolí

  Lomnice nad Popelkou

  Místo se nachází v hranicích
  města Lomnice nad Popelkou.
  HistorieOsada s tvrzí vznikla asi před r. 1300, městečko bylo založeno asi o století později. Znak městečka se zřejmě vyvinul nejpozději v 16. století z pečetního znamení odvozeného od erbu vrchnosti, Košíků z Lomnice. Tito nosili ve znaku od r. 1232 znamení Kartasa, tj. tatarského zvědy, který se maloval s vysokým kloboukem, vysokou holí a kabelou. Na městském znaku se však toto znamení proměnilo v ozbrojence s halapartnou a sekerou. V nové době se užívalo různých barev. Správnou barevnost znaku ukazuje nám však stará malby z r. 1578 v Lomnickém kancionálu: štít červený, ozbrojence stříbrný na zlatém trojvrší. Oblečení ozbrojence je malováno sice šedomodrou barvou, ale s bohatými stříbrnými lesky, kromě toho je touž barvou na protější straně namalován erb Elišky z Martinic, v němž jsou lekna též stříbrná; byl tedy i ozbrojenec stříbrný. Městský národní výbor se dne 12. května 1977 rozhodl vrátit k těmto původním barvám.

  Odkazy (www strany)

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Soubory ke stažení

  Vložené soubory týkající se místa.
  • Autory tohoto díla je Martin Vistauer a Tom Šimůnek. Uveřejněno a volně ke stažení s laskavým svolením obou autorů.
   hrad_kozlov.pdf (435.73 KB)

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 779
  Typ místa: hrad
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?779
  Uveřejněno: 14.6.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 30' 38.14"
  E 15° 20' 18.68"
  Země: Česká republika
  Kraj: Liberecký kraj
  Okres:  Semily  (SM)
  Obec: Lomnice nad Popelkou
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (107.22.48.243)