Hrady.cz
Zřícenina hradu, zahájení stavby v letech 1260 - 1270. Stavebníkem říčanského hradu byl Ondřej ze Všechrom, jeho politické postavení vyžadovalo reprezentativní sídlo.
Hlavní obrázek místa
Torzo západního paláce
© Petr Turyna 08/2005
Graficke pismenko Nedaleko náměstí v Říčanech je možné nalézt zříceninu hradu ze kterého se dochovala část palácové stěny a zbytek zdi věže, která se nachází mezi dvěma domy. Ostatní dispozice byly pohlceny místní zástavbou.
28.5. 2002

  historie

  Založení hradu
  Stavebníkem říčanského hradu byl pravděpodobně Ondřej ze Všechrom, zakladatel rodu panů z Říčan. Tento šlechtic byl věrným stoupencem Přemysla Otakara II. Nejprve se stal královým osobním komorníkem s funkcí jídlonoše a od roku 1260 zastával úřad nejvyššího komorníka. Takové politické postavení však vyžadovalo odpovídající, dostatečně reprezentativní sídlo a dalo podnět ke stavbě hradu (1260-70), pravděpodobně na základech starší dřevěné tvrze.

  Marcela Doušová, Říčanský hrad, 6.10. 2004
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Praha-východ  (PH)
  Říčany
  Další hrady
  Místa v okolí

  Říčany

  Místo se nachází v hranicích
  města Říčany.
  HistorieObec, založená asi ve 13. století, byla snad záhy poté povýšena na městečko. Císař Maxmilián II. dal městečku na žádost Jaroslava Smiřického ze Smiřic privilelgiem z 3. září 1575 dva jarmarky a znak. Jeho privilegium potvrdila později Marie Terezie dne 4. dubna 1784. Podle obecného tvrzení dosavadní literatury dal prý Maxmilián Říčanským červeným štít s bílou hradební zdí s branou se zlatou mříží, a to mezi dvěma věžemi rovněž bílými s červenými střechami a zlatými makovicemi. Mezi věžemi stál štítek pánů ze Smiřic. Dále se v literatuře předpokládá, že Marie Terezie při potvrzování tohoto znaku změnila barvu střech z červené na černou, což se zdálo logické vzhledem k červené barvě štítu. Text privilegia sám však vyvrací tvrzení přejímaná z knihy do knihy. V Maxmiliánové privilegiu se uvádí: „Totiž bránu se dvěma věžemi bílé barvy s krovy červenými a makovicemi zlatými, s mřeží u vrchu též brány žluté neb zlaté barvy, o pěti stínkách. Nad kterýmižto stínkami mezi týmiž věžemi štít rodu Smiřického vpolu napříč rozdělený, spodní polovice bílé nebo stříbrné a druhá svrchní polovice černé barvy se vidí.“ Neudává se tu tedy barva štítu a mříže; tu ukazuje pěkně malovaný znak uprostřed privilegia: zlatý štít a v něm bílá zeď se stříbrným cimbuřím se dvěma bílými věžemi se střechami jen mířně do červena zbarvenými; brána je zavřená zlatými vraty a před nimi je vytažená, dnes černá, původně však patrně stříbrná mříž. Marie Terezie potvrdila doslova opsané Maxmiliánovo privilegium, aniž k tomu v textu připojila jakoukoli výhradu nebo změnu. V této konfirmaci je však znak také vymalován, byť nepěkně. Hradba a dole rozšířené věže jsou tu bílé na růžovém štítě, střechy jsou červené se zlatými makovicemi. Brána je otevřená, uvnitř černě malovaná s vytaženou zlatou mříží. Tato malba je mladší normou, pokud text nedostačuje k úplnému popisu; z toho vyplývá, že se touto konfirmací teprve nahradil zlatý štít červeným a zlatými vraty zavřená brána branou otevřenou se zlatou mříží. Střechy zůstaly však červené. Jestliže Říčanští malovali v nové době střechy černé, provedli tuto změnu svémocně, bez zákonného schválení asi až v 19. století. Přesto se domníváme, že lze při této poslední úpravě znaku, jako heraldicky logické a dnes už tradiční, setrvat.

  Odkazy (www strany)

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 694
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?694
  Uveřejněno: 22.10.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 59' 29.70"
  E 14° 39' 06.31"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Praha-východ  (PH)
  Obec: Říčany
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.224.151.24)