Hrady.cz
Přemysl Otakar II. založil město Čáslav v polovině 13. století. Dodnes je patrný gotický vnitřní půdorys vymezený hradbami, které se zachovaly z jedné třetiny. Do města se vcházelo čtyřmi branami, nejlépe zachovalá je tzv. Otakarova věž, stávala při Brodské bráně.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2005
Graficke pismenko Město Čáslav je snadno dostupné jak autobusy, tak po železnici. Leží na hlavní silnici Kolín - Havlíčkův brod a na železniční trati Kolín - Jihlava.
V samotném městě můžeme navštívit gotický kostel sv. Petra a Pavla (otevřen bohužel pouze v době konání bohoslužeb), nově upravené náměstí se sochou Jana Žižky z Trocnova a městské muzeum se Žižkovou síní. Zajímavá je rovněž židovská synagoga, přestavěná na galerii. Krásný pohled na městské hradby se nám naskytne od Podměstského rybníka.
V okolí pak můžeme navštívit zámek ve Žlebech a nebo staré královské město Kutnou Horu s nepřeberným množstvím památek.
V létě můžeme navštívit sportovní areál s koupalištěm v městském parku Vodranty.
Pavel Vítek, 3.1. 2006

  historie

  Královské město Čáslav vzniklo okolo poloviny 13. století za vlády Přemysla Otakara II. při jedné z hlavních zemských stezek spojujících Čechy s Moravou. Dodnes je patrný gotický vnitřní půdorys – velké centrální náměstí, kterému dominuje radnice a pravoúhlá uliční síť. Město bylo po svém založení vybaveno základními právy, které z něho učinily samostatnou obec. Městský areál byl vymezen hradbami, které jsou zachovány v jedné třetině původní

  28.5. 2002
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  ostatní
  brána, opevnění
  zachovalý
  nepřístupno
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Kutná Hora  (KH)
  Čáslav
  Další brány, opevnění
  Místa v okolí

  Čáslav

  Místo se nachází v hranicích
  města Čáslav.
  HistorieMěsto bylo založeno kolem r. 1260 Přemyslem II. Ve 13. století měla Čáslev na štítovité pečeti královského lva. Patrně už od 1. poloviny 14. století užívala pak Čáslav na pečeti znamení kruhové hradby s branou a třemi věžemi, na nichž byli trubači, a uprostřed štítek s českým lvem; hradba byla obklopena vlnami vody, přes niž vedl od brány můstek. Tohoto znamení užívalo město i jako znaku. Postupem času byla jeho podoba poněkud zkomolena neporozuměním, místo kruhové hradby se malovaly dvě zdi, zeď oblouková nebo i rovná, voda s můstkem se někdy vynechávala. Také v barvách se chybovalo; štítek se lvem byl totiž malován v novější době podle zemského znaku červeně, jak je i dnes na radnici. Původně byl však štítek modrý, svědčí o tom zřetelně nejen prvotní stav znaku na fresce nad triumfálním obloukem v kostele, nýbrž především znaky malované v čáslavských kancionálech 15. a 16. věku. V 18. století se na pečeti v bráně objevuje i ruka s mečem, podobná jako je ve znaku města Prahy; do znaku však nenáleží. V nové době se této ruky už neužívá, štítek se lvem se však maluje soustavně červenou barvou, takže původní barevnost upadla v zapomenutí. Logicky správné by bylo vrátit se k původní modré barvě štítku mezi věžemi, i když uznáváme, že červené barvy – byť heraldicky nesprávně – se užívá už asi sto let, takže obyvatelé městu už tuto barvu považují za tradiční.

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  Turistické mapy 1:50 000, KartografieNová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 541
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: brána, opevnění
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?541
  Uveřejněno: 17.9.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 54' 28.68"
  E 15° 23' 34.84"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Kutná Hora  (KH)
  Obec: Čáslav
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.156.39.245)