Hrady.cz
Na místě původního gotického kostela stojí od roku 1732 kostel nový, vystavěný v barokním stylu. Jedná se o stavbu unikátní hmotové dispozice. Zcela vpředu kostela stojí věž, která uvnitř skrývá dva zvony.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 04/2011
Graficke pismenko Obec Chlumín leží 8 km jižně od Mělníka. Obcí vede hlavní silnice II/101, Kralupy – Neratovice. První písemná zmínka o obci pochází ze začátku 14. století. Kostel se nachází v centru obce, nedaleko zámku.
Pavel Vítek, 20.2. 2007

  popis

  Původně gotický kostel sv. Maří Magdalény, značně poškozený za třicetileté války, byl roku 1732 zcela zlikvidován. Na stejném místě byl ihned postaven nový barokní kostel. Vystavět jej nechala majitelka panství kněžna Anna Marie Toskánská. Jedná se o stavbu unikátní hmotové dispozice. Pozoruhodné jsou boční rizality. Presbytář kostela je obdélníkový a zakončený půlkruhově. Na severní straně stojí vysoký přístavek oratoře a sakristie. Zakončeny

  Pavel Vítek, 20.2. 2007
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Mělník  (ME)
  Chlumín
  Další kostely, chrámy
  Místa v okolí

  Chlumín

  Místo se nachází v hranicích
  města Chlumín.
  HistorieChlumín je doložen od 14. století, a to patrně již jako městečko. Náležel v předhusitské době pražským patriciům Velflovicům „od věže“ a jejich potomkům Dubeckým z Dubče. V 1. 1421 – 1547 patřil Chlumín Starému Městu pražskému, kterému byl zkonfiskován králem Ferdinandem I. Kdy městečko získalo znak, není známo, zdá se však, že se vyvinul z pečetního znamení. V literatuře se znak popisuje jako modrý štít se stříbrnou hradbou s věží a dvěma štítky s babenberským břevnem (stříbrným na červeném štítku). Tak je popsal už Widimsky. Přitom se babenberské štítky spojují s císařským držením Chlumína po konfiskaci v r. 1547. Existuje však jediný doklad znaku v barvách, v literatuře dosud neznámý, a to z r. 1843, malovaný Leopoldem Jelínkem v Liber memorabilium ecclesiae Klominensis II. Dá se předpokládat, že farář v Chumíně by byl měl znát správné barvy místního znaku, takže lze malbu přijmout jako spolehlivý dokument. V této knize jsou však barvy odchylné od barev tradovaných literaturou, totiž štít modravě bílý, zeď i věž jsou červené s modrou střechou a štítky (nesprávně korunované, což se na pečeti nikdy nevyskytovalo) modré s červeným břevnem. Takový podoba znaku by ukazovala k jinému původu a významu štítků; na babenberské je asi upravil teprve Widimsky, který pravděpodobně i v některých jiných případech maloval štítky s břevnem neznámých barev jako babenberské. Víme, že také Velflovici a Dubečtí užívali štítu s břevnem a celá úprava pečeti Matěje „od věže“ (z koruny vyrůstající věž a po stranách štítky s břevnem – viz arkýř Staroměstské radnice) se podobá úpravě chlumínského znaku. Bohužel neznáme barvy znaku Matěje „od věže“. Stará černobílá fotografie radničního arkýře ukazuje břevno černé, tedy ve skutečnosti bylo asi červené, štítek pak světlý, tedy asi stříbrný, nebo modrý, barva věže a okrouhlého pole byla ovšem asi jiná než ve znaku městečka. Tesaný znak Matějův byl zničen při požáru radnice 8. května 1945 a dnes je nahrazen bezbarvou kopií. Podoba obou znaků může být ovšem jenom náhodná. Kombinace barev modré a červené na štítkách na malbě znaku v Chlumíně odporuje sice heraldické zásadě o barvě a kovu, ale u některých znaků měst se nedodržovala, a proto není uvedená kombinace vyloučena. I přes zmíněné skutečnosti musíme tedy nepochybně jediný zachovaný doklad barevného znaku, byť teprve popis z roku 1843, uznat za rozhodující i pro dnešní popis.

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 5029
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?5029
  Uveřejněno: 20.2.2007
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 17' 15.74"
  E 14° 27' 06.85"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Mělník  (ME)
  Obec: Chlumín
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.198.212.30)