Hrady.cz

hrad Šontál

Krásné Údolí, Schönthal
Terénní zbytky zaniklého hradu. První zmínka r. 1379, další zpráva až r. 1461 Jana ze Šontálu, záhy na to hrad zpustl a v roce 1544 se hovoří pouze o pusté vsi Šontálu.
Hlavní obrázek místa
Jádro hrádku
Pahrbek hrádku od jihovýchodu
© Peprník 06/02/2005
Graficke pismenko Hrad Šontál stával jižně od dnešní vesnice Krásné Údolí na skalnatém ostrohu obtékaném ze severu, západu a jihu potokem, směřujícím pak dále ke Svojšínu. Severní část pahorku, vyšší a obrácená k nedalekému mlýnu, tvořila vlastní jádro hradu, odděleného od předhradí dosud znatelným širokým příkopem. Přístup do hradu byl z východu, kde stála brána, jejíž místo vyznačuje zvýšená cesta přes hradní příkop. Místa někdejších budov a zdí naznačují jen nepatrné zbytky stavebního kamene a prohlubně. Značně zarostlé hradiště je obklopeno příkopy či jejich zbytky na severovýchodě, severozápadě a jihovýchodě. Dějiny hradu Šontálu jsou velmi chudé a mezerovité. ...
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 19.5. 2005
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Tachov  (TC)
  Černošín
  Další hrady
  Místa v okolí

  Černošín

  Místo se nachází v hranicích
  města Černošín.
  HistorieVes, doložená od 12. století, byla asi v 16. století na žádost pánů z Švamberka povýšena na město. Tehdy dostala asi i znak, který je odvozen od erbu vrchnosti a doložen pečetěmi od 17. století. Barvy známe jen z literatury. Tento znak s pouhou labutí na trojvrší se v době kolem r. 1900 zdál asi Černošínským příliš chudý, a proto si na razítka dali vyrýt nepochybně svémocně zavedený, nikým neschválený, a tudíž neplatný znak, v jehož štítě byla kvádrová hradební zeď se třemi stínkami cimbuříma otevřenou branou s vraty; nad hradbou vystupovaly dvě věže, každá s brankou dole a oknem nahoře a se špičatou střechou s makovicí; v bráně stála na trávníku labuť; nad štítem byl dokonce turnajský helm s pokryvadly a korunou, ze které vyrůstala jako klenot tři pštrosí péra. Tento znak byl ovšem právně neplatný a městu náležel ve skutečnosti prostý, ale starobylý znak se švamberskou labutí.

  Turistické mapy

  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 487
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?487
  Uveřejněno: 11.2.2005
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 47' 56.46"
  E 12° 54' 06.72"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Tachov  (TC)
  Obec: Černošín
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.198.78.121)