Hrady.cz
Osmiboká gotická kamenno-cihelná kaple založená konecm 14. století knížetem Přemkem Opavským. Uvnitř torzálně dochován cyklus fresek 15 znamení konce světa ze 30. let 15. století. Za 30. leté války sloužila švédským obřadům-odtud její přídomek.
Hlavní obrázek místa
kaple sv. Kříže
pohled ze hřbitova při západu Slunce
© Tomáš Berka, 07/2008
Graficke pismenko Stranou běžným turistickým trasám a od pohledu známá spíše jen motoristům stojí při hlavní silnici z centra Opavy do městské části Kateřinky pozoruhodná oktogonální kameno-cihelná stavba s vysokou střechou – kaple sv. Kříže, zvaná lidmi také Švédská kaple.
Původ této významné památky Kateřinek je středověký. Založil jí koncem 14. století sám opavský kníže Přemek I.
Stavba, reprezentující slezskou cihlovou gotiku, prošla mnoha útrapami, kdy byla používána i jako sklad a sýpka. Dočkala se však nákladné obnovy a dnes opět jako národní kulturní památka přitahuje zvědavost a zraky veřejnosti.
Jan P. Štěpánek, 4.12. 2006

  historie

  Historie kaple sv. Kříže
  Kaple byla vystavěna na důležité křižovatce obchodních cest, které spojovaly Opavu s Ratibořským vévodstvím a dalšími obchodními centry na sever od našeho území. První zmínka o kapli je z 9. 9. 1394 v listině, která jako stavitele uvádí opavského knížete Přemka (1377 – 1434) z opavské větve Přemyslovců, který při kapli zřídil nadaci za sebe i své ctihodné předky. Další zmínka o kapli je až z období 30. války, kdy Opavu obsadili Švédové a

  Jan P. Štěpánek podle informací v místě, 4.12. 2006

  popis

  Oktogonální stavba na mohutných základech vystavěných z lomového kamene. Při pozdějších opravách a úpravách se do kamenných zdí vmísily i cihly. Horní část z cihel a s vysokými okny s lomeným obloukem je od spodní kamenné oddělena profilovanou vodorovnou římsou. Do kaple vedou dva vstupy, oba přes nízké portály s bohatým kamenným ostěním. V každém nároží stavby se nachází opěrák. Celý interiér kaple byl v minulosti opatřen načervenalou hladkou

  Jan P. Štěpánek, 4.12. 2006
  Menu stránky se bude zobrazovat jinak, právě upravujeme...

  sakrální památky
  kaple
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Opava  (OP)
  Opava-Kateřinky

  Další kaple v okolí

  Místa v okolí

  vybrat řazenívybrat řazenívybrat řazení

  Opava-Kateřinky

  Místo se nachází v hranicích
  města Opava-Kateřinky.
  HistorieObec Kateřinky byla už od středověku rozdělena na osm částí, které náležely různým panstvím. Každá z těchto osad měla vlastní pečeť, na níž většinou měly obraz sv. Kateřiny. Také po rozpadu feudalismu se sjednocená obec k tomuto znamení vrátila. Dne 22. září 1932 byla obec povýšena na město, ale teprve v l. 1936 – 1938 jednala o udělení městského znaku. Arch. ing. V. Unzeitig z Brna vypracoval tři návrhy, jejichž jádrem byla vždy postava sv. Kateřiny s osmi hvězdami, které měly připomínat prvotní rozdrobení sídliště, kromě toho tu byly štítky se znakem Slezska, případně též Lichtenštejnů. Nacistická okupace přerušila však jednání o znak. Po okupaci nebylo už jednání obnoveno, protože 27. října 1945 byly Kateřinky sloučeny s Opavou. Kateřinky tedy znak nikdy neměly.

  Odkazy (www strany)

  Turistické mapy

  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 4803
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?4803
  Uveřejněno: 4.12.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 56' 43.32"
  E 17° 55' 13.89"
  Země: Česká republika
  Kraj: Moravskoslezský kraj
  Okres:  Opava  (OP)
  Obec: Opava-Kateřinky
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2017 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.158.214.111)