Hrady.cz
Gotický klášter benediktinek postavený po r. 1334. Po husitských válkách význam kláštera upadal, v 16. st. zde krátce sídlily dominikánky. R. 1584 klášter opuštěn, v 17. st. budovy zanikly. Jediným zbytkem je portál zazděný v ohradní zdi kostela.
Hlavní obrázek místa
Pustiměř - zbytky rotundy
© Ivo Rozehnal, 09/2010

historie kláštera

Graficke pismenko Někdy v první polovině 12. století byla poblíž hradiště Zelená hora u Pustiměře postavena románská rotunda sv. Pantaleona. Když se roku 1334 stal olomouckým biskupem Jan Volek, levoboček Václava II založil na pustiměřském zboží nový biskupský hrad Melice a krátce poté i klášter panen benediktinek, jehož hlavním svatostánkem se stala právě výše zmíněná rotunda. Podle zakládací listiny z 30. září 1340 byl klášter nadaný četnými výsadami určen pro spásu duše Volkovy zemřelé sestry královny Elišky Přemyslovny. V duchu tehdejších tradic bylo již při jeho založení pro klášter vybráno vznosné jméno „Ad infantiam Salvatoris et beatae Mariae“, tedy v doslovném ...
Zany, 21.10. 2006

  popis

  O podobě zaniklého kláštera dnes mnoho nevíme. Archeologický a stavebně-historický průzkum rotundy započatý již před druhou světovou válkou a dokončený v letech 1977-78 datoval vznik románské rotundy krátce před polovinu 12. století. Okrouhlá stavba byla na západě původně doplněna hranolovou věží, na východě pak měla apsidu. Dnes z ní stojí část obvodové zdi asi do poloviny původní výšky Nejvýraznějším zbytkem klášterních staveb je gotický

  Zany, 21.10. 2006
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  klášter
  zaniklý
  volně přístupno
  Česká republika
  Jihomoravský kraj
   Vyškov  (VY)
  Pustiměř
  Další kláštery
  Místa v okolí

  Pustiměř

  Místo se nachází v hranicích
  města Pustiměř.
  HistorieVes, doložená od r. 1232, se jmenuje městečkem od r. 1341. Znak městečka se patrně vyvinul z pečetního znamení, odvozeného od erbu vrchnosti, olomouckého biskupství. Na štítě byly podobně nahoře tři a dole dva kužely vedle sebe, avšak na biskupství špicemi dolů, nikoli vzhůru. Barvy tohoto znaku nejsou doloženy, protože ho Pustiměř přestala užívat už r. 1850 a dala si na pečeť vyrýt rostlinu s širokým květenstvím ve tvaru deštníku. Tento obraz nebyl ovšem znakem, nýbrž jenom znamením nové pečeti. Skutečný znak městečka reprezentuje tedy znak s pěti kužely. Jeho barvy lze předpokládat podle erbu biskupství, tj. bílé kužely na červeném štítě.

  Odkazy (www strany)

  Historie obce a jejich částí, Pustoměřská župa - správní centrum na Moravě
  Historie samotné obce a jejich částí. Bývalé samosprávné centrum na Moravě - Pustoměřská župa. Církevní centrum, zdejší hrady a úpadek lokality.
  http://www.pustimer.eu/index.php?sub=o_obci&action=historie_obce1#hrad
  vložit odkaz

  Turistické mapy

  Turistické mapy 1:50 000, KartografieNová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.

  Nová místa


  Kontaktní informace
   
  Základní informace místa
  ID místa: 4714
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?4714
  Uveřejněno: 20.10.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 19' 32.76"
  E 17° 01' 49.26"
  Země: Česká republika
  Kraj: Jihomoravský kraj
  Okres:  Vyškov  (VY)
  Obec: Pustiměř
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.225.26.44)