Hrady.cz
Židovské osídlení v Kamenici nad Lipou je datováno již před r. 1603. Hřbitov na vrchu Antonka byl založen v r. 1803. Po válce pustl, ale v r. 1991-1993 byl opraven, od té doby je udržován.
Hlavní obrázek místa
Židovský hřbitov.
Zima - celek starších desek II.
© Štěpán Kučera 02/2006
Židovský hřbitov se nachází asi 1,5 km severovýchodně od Kamenice na Lipou ve směru na Antonku, nalevo od silnice II/639.
21.8. 2006

  historie

  Židovský hřbitov - Kamenice nad Lipou
  Židovské osídlení v Kamenici nad Lipou je datováno již před rokem 1603. Židovský hřbitov na vrchu Antonka byl založen v roce 1803 a je památkově chráněn. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z poloviny 19. století (Umělecké památky Čech 2, uvádějí 17. století) V roce 1904 žilo ve městě 163 židovských obyvatel. Nejstarším rodem pohřbeným na hřbitově je rodina Weithemerů. Zdejší židovská náboženská obec zanikla v koncentračních táborech v čase

  Míla Hošek: Zpravodaj 7-8/1995, Jiří Soukup: Zpravodaj 6/1996, 21.8. 2006
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  židovské památky
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Vysočina
   Pelhřimov  (PE)
  Kamenice nad Lipou
  Další židovské památky
  Místa v okolí

  Kamenice nad Lipou

  Místo se nachází v hranicích
  města Kamenice nad Lipou.
  HistorieZ předhradí hradu Kamenice vzniklo město snad kolem r. 1348. Kdy město získalo znak, není známo. Jeho podobu dokládají pečeti od 15. století. Barvy jsou doloženy jen malbami z 19.a 20. století a literaturou, avšak i ty vykazují některé odchylky. Na radnici v Kamenici nad Lipou jsou dva barevné znaky novodobé, které se svými barvami shodují s Widimským, od něhož patrně čerpaly své barvy. Je na nich bílá hradební zeď s věžemi na modrém štítě a po stranách věží jsou bílé štítky s červenými růžemi rožmberskými. Naproti tomu na silnicích stojí poutače, kde jsou tyto štítky sice bílé, ale růže na nich žluté. Jediný starý doklad barev je malba asi z doby před polovinou 19. století, která tvarově čerpala ze staré pečeti. Ta má štítky zlatá s modrými růžemi. Kupodivu je tu však velký štít zlatý, nikoli modrý, což vzhledem ke stříbrné zdi a věžím i oběma malým štítkům je zjevně mylné a správný mohl být jen modrý štít, na němž se jinak všichni shodují. Přibližně z téže doby jako tato malby jsou poznámky o znaku, které zaslali Kameničtí asi r. 1834 prof. Eichlerovi a které jsou dnes uloženy v Archivu Národního musea. Tam se popisují oba malé štítky jako „hradecké“, tj. modré se zlatou růží pánů z Hradce. Jelikož Kamenice nikdy nenáležela ani Rožmberkům ani pánům z Hradce, je výskyt červených i zlatých růží nelogický a patrně mylný; ostatně růže „hradecká“ mohla vzniknout omylem převrácením barev zlaté a modré. Naproti tomu by jen modrá růže ve zlatém štítu staré malby plně odpovídala Jindřichovi a Jiříkovi ze Stráže, kteří byli pány Kamenice v 1. 1452 – 1474 a dali městu nová práva a svobody. Stará malba ztrácí část své věrohodnosti zřejmým omylem v barvě velkého štítu, přesto se však zdá nejvěrohodnější v otázce barvy malých štítků, protože jediná není v rozporu s dějinným sledem kamenických vrchností. Zdá se, že původní a správné byly štítky pánů ze Stráže, zlaté s modrými růžemi. Hvězda uprostřed velkého štítu ve znacích na průčelí radnice je zcela náhodný přídavek, který do znaku nepatří. Vznikla nepochopením malého bodu uprostřed nejstaršího gotického pečetidla. Ve skutečnosti jde o malou stopu po hrotu kružidla, jímž si rytec značil kružnice k rozvržení pečeti, tedy o stopu výrobní technologie. Z uvedeného vyplývá tedy, že správným znakem města Kamenice nad Lipou je patrně stříbrná hradby s věžemi na modrém štítě a dva štítky pánů ze Stráže. Protože však město užívá znaku se štítky rožmberskými už po mnoho desetiletí, rozhodl se městský národní výbor setrvat u této formy, byť kdysi vzniklé omylem, ale dnes již tradiční. Na základě tohoto rozhodnutí popisujeme i my dnes platný znak města.

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 4498
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: židovské památky
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?4498
  Uveřejněno: 21.8.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 18' 36.88"
  E 15° 05' 42.91"
  Země: Česká republika
  Kraj: Vysočina
  Okres:  Pelhřimov  (PE)
  Obec: Kamenice nad Lipou
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.161.45.156)