Hrady.cz
Raně gotický kostel založený spolu s městem kol. r. 1280, upravován pozdně goticky a přestavěn barokně po požáru města r. 1708. Samostatně přístupná kostelní věž s krásným výhledem na centrum města a zámek.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla od jihovýchodu
© Filip Matoušek 08/2005
Graficke pismenko Městský kostel sv. Petra a Pavla na dnešním náměstí Republiky vznikl pravděpodobně již v době založení města v osmdesátých letech 13. století. Raně gotická stavba byla přestavěna pozdně goticky (dochovaný vstupní portálek), dnešní vzhled kostela je ovšem výsledkem přestavby barokní, vynucené r. 1708 požárem města a zřícením klenby hlavní lodi. Z této doby pochází i dochovaný mobiliář a varhany s třídílným korpusem. V kostele je pohřben první majitel Horšovského z rodu Lobkoviců Jan z Lobkovic a v předsíni jsou do stěn zasazeny další náhrobky významných měšťanů a církevních hodnostářů. Kostelní věž je přístupná samostatně ...
© Město Horšovský Týn, leták Regionálního informačního centra, 25.7. 2006
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Domažlice  (DO)
  Horšovský Týn
  Další kostely, chrámy
  Místa v okolí

  Horšovský Týn

  Místo se nachází v hranicích
  města Horšovský Týn.
  HistorieMěstem byl Týn už r. 1352. Původně Horšovksý Týn užíval jako znaku asi jenom bílé tvrze s branou a třemi vížkami na modrém štítě. Ferdinand I. polepšil tento znak 9. května 1546 tím, že starý znak zdvojený položil do dolní poloviny štítu, do horní dal pak polovici znaku pánů z Lobkovic. Podle tohoto polepšení byla nadále první čtvrť štítu příčně dělená, nahoře červená, dole bílá, v obou polích zlatě damaskovaná, v druhé čtvrtině bílé byla černá orlice bez koruny doprava hledící, šikmo k pravé straně nakloněná, s červeným jazykem, zlatou zbrojí a se zlatým, trojlístky zakončeným půlměsícem přes prsa a křídla. V dolní polovině štítu modré barvy byly pak dvě stříbrné tvrze s otevřenými branami s průhledem do průjezdu a se třemi věžičkami. Privilegiem z 6. května 1622 císař Ferdinand II. opět pozměnil znak Horšovského Týna. Přitom bylo ponecháno staré rozdělení štítu na čtyři nestejná pole, z nichž původně bílá druhá čtvrť ještě proměněna ve zlatou, ale orlice z této čtvrtina byla nevhodně roztažena přes celý štít, takže se pařáty opírala o obě tvrze a její horní část nepěkně překrývala nestejně barevná pole horní poloviny štítu. Znak z r. 1622 měl tedy tuto podobu: Štít příčně dělený, jehož horní polovina byla dělena tak, že pravá první čtvrtina byla zlatá, druhá pak příčně dělená červená a bílá. Dolní polovina štítu byla modrá a v ní byly vedle sebe dvě bílé tvrze s otevřenou branou s vraty a vytaženou zlatou mříží, po stranách byly střílny a každá tvrz vrcholila třemi vížkami, z nichž každá měla okno a špičatou střechu se zlatou makovicí. O tvrze se svými pařáty opírala přes celý štít rozložená černá doprava hledící korunovaná orlice s červeným jazykem, se zlatou zbrojí a se zlatým monogramem F II pod korunou na prsou. Heraldická podivnost a pochybnost polepšení, jež porušilo logický historicky vzniklý útvar staršího znaku, vedly k tomu, že Horšovskotýnší se v nové době rozhodli vrátit se ke znaku 16. století. Byl jim skutečně schválen ministerstvem vnitra dne 23. března 1927, zn. Č. Z 12411 a č. 12557 s malým rozdílem v podání branky s vraty. Nacisté za okupace užívali opět znaku z r. 1622, což však nic nemění na platnosti znaku potvrzeného v r. 1927. V nové době užívá město mylně u tvrzí branky zavřené, což odporuje jak privilegiu z r. 1546, tak zejména platné normě z r. 1927. Mělo by se k ní vrátit.

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 4453
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?4453
  Uveřejněno: 25.7.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 31' 46.75"
  E 12° 56' 39.17"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Domažlice  (DO)
  Obec: Horšovský Týn
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.224.89.34)