Hrady.cz
Skromné pozůstatky po hradu. Podle nálezů existoval ve 2. pol. 13. st., zanikl snad během 14. st. Dochován zlomek hradeb a torzo objektu neznámého účelu. Ze zbytků zdiva postavena r. 1699 na vrcholu dosud stojící zvonice.
Hlavní obrázek místa
Interiér polygonální stavby
© Filip Matoušek 11/2001
Graficke pismenko Chcete-li se podívat na místo, kde stával hrad Levín, je nejlepší se vydat do Úštěka vláčkem a odtud po silnici do Horní Vysoké. Na kopci nade vsí uvidíte střechu věže a na náměstíčku pod hradem je barokní kostel Povýšení sv. Kříže a hospůdka. V kraji čepujou Březňáka a to vůbec nechutná špatně :-)
28.5. 2002

  turistické

  Levínská rozhledna
  Bývalá zvonice na vrcholu kopce je nyní opravena a upravena na rozhlednu. Přístup do věže je volný po pěkném novém dřevěném schodišti. Výhled do okolí je možný jen čtyřmi okny v tlusté zdi zvonice a jen pro dospělé návštěvníky – děti musíte vyzvednout. Přístup z městyse je po sice strmé, ale krátké cestě. Vzhledem k vykácenému porostu na vrcholu je pěkný rozhled do krajiny i z prostoru pod rozhlednou.
  Vlastislav Velkoborský , 20.6. 2010

  historie

  Městečko Levín je prokazatelně slovanského původu. Zdejší úrodná, od severu chráněná kotlina byla záhy osídlena a jižně od městečka, u osady Hradce, jsou dodnes na zalesněném vrchu zřetelné zbytky slovanského hradiště, které však nebylo dosud archeologicky prozkoumáno. Na druhé straně hlubokého údolí Úštěckého potoka je druhý ostroh, na němž stával středověký hrad. Cesta k hradu vede od městečka na jih. Na vrcholku jsou zachovány nepatrné

  Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 17.3. 2006
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Česká republika
  Ústecký kraj
   Litoměřice  (LT)
  Levín
  Další hrady
  Místa v okolí

  Levín

  Místo se nachází v hranicích
  města Levín.
  HistorieSídliště, doložené od 14. století, se od r. 1544 jmenuje městečkem. Starším znakem byl podle literatury obraz sv. Václava na zlatém štítě. Tento znak dal městečku podle pověsti v r. 1570 Václav z Vartemberka. V r. 1791, kdy Levín náležel Studijnímu fondu, bylo však toto znamení opuštěno a nahrazeno na pečeti dvouocasým lvem bez koruny na oválném štítku, nad nímž byly dvě okrouhlé věže, každá s oknem a kuželovou střechou s makovicí. K této změně došlo nepochybně samovolně, protože nemáme žádný doklad pro udělení takového znaku a forma znamení je vlastně neheraldická. Proto, i pro možnost prosté záměny, nepovažujeme toto znamení za znak, nýbrž jenom za mluvící znamení pečetní, přestože se ho užívalo po celé 19. století a později do r. 1938. Za znak městečka lze patrně pokládat asi jedině znamení sv. Václava, jak to dnes uznávají i v Levíně.

  Turistické mapy

  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 406
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?406
  Uveřejněno: 8.7.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 36' 43.59"
  E 14° 17' 01.65"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Litoměřice  (LT)
  Obec: Levín
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076 IP 54.147.142.16, RSS, Vaše oblíbená místa,