Hrady.cz
Barokní zámek v Doubravě pochází z r. 1760. Bývalý majetek OKD sloužil jako sklady, kanceláře a byty. Dnes se nachází ve špatném stavu.
Hlavní obrázek místa
Pohled na budovu zámku a na žalostný stav zámecké zahrady.
© Miroslav BITTER 03/2007
Graficke pismenko Zámek v Doubravě vystavěl ve druhé polovině 18. století v barokním stylu majitel tehdejšího statku Richard Mattencloit. Je to jednoduchá bloková stavba obdélného půdorysu s mělkým rizalitem v přední a zadní části průčelí. Přízemní místnosti jsou ukončeny zrcadlovou klenbou, prostory v prvním patře mají ploché stropy. Zámek dnes bohužel patří společnosti Ostravsko-karvinské doly, která jej v r. 1965 opravila a používá budovu jako sklady, kanceláře a byty. K dnešnímu dni je zámek zcela bez zájmu majitele a je velmi zanedbaný.
jps7, 8.2. 2005

  turistické

  Zámek Doubrava (č. p. 1) se nachází v nevelké stejnojmenné obci, která leží mezi Orlovou a Karvinou. Patrový barokní dvůr v prostém zemanském stylu, který je umístěn na menším návrší, nechal postavit roku 1760 František Ludvík. Z čelní a zahradní strany byly na fasádě umístěny symetrické rizality, členěné přesně uspořádanými pilíři podpírajícími trojúhelníkové štíty, původně i s erby majitelů. Zpočátku byla stavba opatřena mansardovou střechou.

  Miroslav BITTER (podle - M. Makowski: Šlechtická sídla na Těšínském Slezsku, Regio 2005), 1.2. 2009

  pověsti

  Poklad na zámku v Doubravě
  Na pruské straně naloupil Ondráš se svými zbojníky veliké bohatství, proto se na zpáteční cestě ku Frýdku zastavil na doubravském zámku u barona Mattencloita. Baron Mattencloit byl zastáncem chudých a utiskovaných, proto prý byli zbojníci na jeho zámku milostivě přijati a na čas zde mohli ukrýt svou kořist. Baron svolil, aby Ondrášova tlupa ukryla v zámeckém sklepení velkou železnou truhlu, uzamčenou na velký zámek. Když chtěl baron později

  web, 10.2. 2005
  O Jurášově smrti
  Juráše prý chytili někde u Nového Jičína. V Jičíně jej uvrhli do městské šatlavy a pak jej chtěli oběsit na šibenici. Jako každému odsouzenci mu splnili poslední přání. Juráš proto mohl zavolat do davu, který se kolem šibenice shromáždil: "Je tady někdo z Dombrové (Doubravy)?" Když se nikdo nepřihlásil, Juráš vytáhl od pasu velký klíč a hodil jej mezi lidi. Kat podtrhl žebřík a už nebylo zbojníka Juráše mezi živými. Doubravané tam byli, měli

  web, 10.2. 2005
  Menu stránky se bude zobrazovat jinak, právě upravujeme...

  zámek
  chátrající
  nepřístupno
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Karviná  (KA)
  Doubrava

  Další zámky v okolí

  Místa v okolí

  vybrat řazenívybrat řazenívybrat řazení

  Doubrava

  Místo se nachází v hranicích
  města Doubrava.
  HistorieVes je doložena od r. 1229. Na město byla povýšena r. 1908. Doubrava užívala vesnické pečeti s obrazem stromu, patrně dubu. Teprve v l. 1935 – 1938 měla na razítku městyse obraz tovární budovy a dolu s těžní věží a dvěma kouřícími komíny. Toto pečetní znamení však nebylo patrně nikým schváleno a nebylo tedy vlastně skutečným znakem, třebaže je Gumowski za znak považoval a udává i jeho barvy: na stříbrném poli červené tovární budovy a komíny s černým dýmem. V pozadí černá těžní věž. Dnem 1. října 1974 byla Doubrava připojena k Orlové.

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  61-62 Ostravsko

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 2844
  Typ místa: zámek
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?2844
  Uveřejněno: 6.12.2015
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 51' 38.33"
  E 18° 28' 51.55"
  Země: Česká republika
  Kraj: Moravskoslezský kraj
  Okres:  Karviná  (KA)
  Obec: Doubrava
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.226.179.247)