Hrady.cz
Původně gotický kostel, r. 1719 přestavěn v barokním slohu. Z původní stavby se zachovalo přízemí boční věže. Na věži jsou sochy sv. Petra a Pavla. Uvnitř kostela jsou pilíře s jonskými hlavicemi, nesoucí římsoví. V postraní kapli, která je pozůstatkem bývalého kostela, jsou gotické fresky z 13. st.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla v Říčanech
© Méďa Béďa 04/2004
Graficke pismenko Původně gotický kostel byl v roce 1719 přestavěn v barokním slohu. Z původní stavby se zachovalo přízemí boční věže. Bývalá boční věž je nyní snížena až na přízemí a nyní tvoří předsíň před jižním vchodem. Na věži jsou umístěny sochy sv. Petra a Pavla, které nechala zhotovit v roce 1887 Marie Pachmajerová za 450 zl. Uvnitř kostela jsou při zdech sdružené pilíře s jonskými hlavicemi, nesoucí římsoví. Klenba v lodi je valená, v presbytáři je klenba výsečová. Ve zbytcích staré věže jsou dvě náhrobní desky z červeného mramoru s českými dnes již nesnadno čitelnými nápisy z roku 1592 a 1599. Na prvním je postava paní, na druhé ...
29.4. 2004
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Praha-východ  (PH)
  Říčany
  Další kostely, chrámy
  Místa v okolí

  Říčany

  Místo se nachází v hranicích
  města Říčany.
  HistorieObec, založená asi ve 13. století, byla snad záhy poté povýšena na městečko. Císař Maxmilián II. dal městečku na žádost Jaroslava Smiřického ze Smiřic privilelgiem z 3. září 1575 dva jarmarky a znak. Jeho privilegium potvrdila později Marie Terezie dne 4. dubna 1784. Podle obecného tvrzení dosavadní literatury dal prý Maxmilián Říčanským červeným štít s bílou hradební zdí s branou se zlatou mříží, a to mezi dvěma věžemi rovněž bílými s červenými střechami a zlatými makovicemi. Mezi věžemi stál štítek pánů ze Smiřic. Dále se v literatuře předpokládá, že Marie Terezie při potvrzování tohoto znaku změnila barvu střech z červené na černou, což se zdálo logické vzhledem k červené barvě štítu. Text privilegia sám však vyvrací tvrzení přejímaná z knihy do knihy. V Maxmiliánové privilegiu se uvádí: „Totiž bránu se dvěma věžemi bílé barvy s krovy červenými a makovicemi zlatými, s mřeží u vrchu též brány žluté neb zlaté barvy, o pěti stínkách. Nad kterýmižto stínkami mezi týmiž věžemi štít rodu Smiřického vpolu napříč rozdělený, spodní polovice bílé nebo stříbrné a druhá svrchní polovice černé barvy se vidí.“ Neudává se tu tedy barva štítu a mříže; tu ukazuje pěkně malovaný znak uprostřed privilegia: zlatý štít a v něm bílá zeď se stříbrným cimbuřím se dvěma bílými věžemi se střechami jen mířně do červena zbarvenými; brána je zavřená zlatými vraty a před nimi je vytažená, dnes černá, původně však patrně stříbrná mříž. Marie Terezie potvrdila doslova opsané Maxmiliánovo privilegium, aniž k tomu v textu připojila jakoukoli výhradu nebo změnu. V této konfirmaci je však znak také vymalován, byť nepěkně. Hradba a dole rozšířené věže jsou tu bílé na růžovém štítě, střechy jsou červené se zlatými makovicemi. Brána je otevřená, uvnitř černě malovaná s vytaženou zlatou mříží. Tato malba je mladší normou, pokud text nedostačuje k úplnému popisu; z toho vyplývá, že se touto konfirmací teprve nahradil zlatý štít červeným a zlatými vraty zavřená brána branou otevřenou se zlatou mříží. Střechy zůstaly však červené. Jestliže Říčanští malovali v nové době střechy černé, provedli tuto změnu svémocně, bez zákonného schválení asi až v 19. století. Přesto se domníváme, že lze při této poslední úpravě znaku, jako heraldicky logické a dnes už tradiční, setrvat.

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 2377
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?2377
  Uveřejněno: 29.4.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 59' 30.28"
  E 14° 39' 16.34"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Praha-východ  (PH)
  Obec: Říčany
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.224.150.24)