Hrady.cz
Hranická propast je nejhlubší propastí ve střední Evropě (zatím naměřeno 384 m). Dno propasti je zatopeno jezírkem, jehož dna zatím nebylo při měření dosaženo. Propast vytvořily silné výrony termálních vod z hlubin (v podvodní části jsou jedinečné gejzírové krápníky). Součástí propasti je jeskyně.
Hlavní obrázek místa
poslední naměřená hloubka - 404 metrů
© Luděk Vláčil, 11/2014
Graficke pismenko Propast a zatopené jeskyně zdaleka nejsou jedinými krasovými jevy v okolí, přímo u propasti je mnoho tzv. závrtů.
Od propasti je také malebný výhled na okolní krajinu. Horizont na jedné straně ohraničuje Hostýn a Kelečský javorník, na druhé zas Beskydy.
11.1. 2004

  turistické

  Jedná se o nejhlubší propast ve střední Evropě. Na první pohled však jako hluboká nevypadá - tvoří ji 70 m hluboký suchý jícen a na jeho dně je jezírko. Poněkud bezedné. Hloubku této propasti se totiž dosud nepodařilo zjistit, najít dno se několikrát pokoušeli potápěči, i dálkově ovládaný robot (ten se však se v hloubce 205 m zapletl mezi potopené stromy). Dosud největší změřená hloubka dosahuje 404 m, nebylo však dosaženo dna. Vzhledem k

  11.1. 2004
  Hranická propast je nejhlubší propastí u nás (kombinace suché a zatopené části). Oproti Macoše je zatopená. Její dno zatím nebylo nalezeno, existují jen dohady o její hloubce. Propast se nachází nedaleko autokempinku asi 2 km. pěší turistickou cestou do většího kopce. Cesta je dobře značená. Přístup k propasti je jen na její okraj, jinak je nepřístupná. Také se zde nachází bývalý hrad Svrčov, ze kterého zbyly jen valy a pozůstatky zdí. Je zde

  Radmila Chalupová, cykloturistka, 10.1. 2005

  historie

  Hranická propast je nejhlubší propastí ve střední Evropě. V písemných pramenech je poprvé zmiňována v 16. stol. Její celková hloubka je min. 289,5 m; tento údaj se skládá z hloubky suché části propasti a jezírka na jejím dně. Jícen propasti je hluboký 69,5 m, jezírko je hluboké min. 220 m (změřeno r. 2006), ovšem při měření zatím nebylo dosaženo dna jezírka. Podle odhadů odborníků, vycházejících z teploty a chemického složení vody, by mohlo

  7.2. 2012

  pověsti

  O skoku Mojmíra II.
  Podle pověsti skočil do propasti na koni moravský panovník Mojmír II., když ho v noci pronásledovali zrádci, ohrožující Moravu. Jeho pronásledovatelé si ve tmě nevšimli propasti včas a vrhli se do ní také.
  http://cs.wikipedia.org, 7.2. 2012
  Jak se pod loupeživým rytířem Rolfem propadla zem
  U Teplic, nad řekou Bečvou, stával kdysi hrad loupeživého rytíře Rudolfa. Rytíř rád jezdil na lov, zvířat i lidí - takový to byl ukrutný pán. Také rád bohatě jedl a pil. Hospodaření ho valně nezajímalo, a když docházely peníze, vydal se se svými zbrojnoši dolů k řece, kde vedla obchodní cesta, po které často cestovali kupci se zbožím, penězi nebo nějací pocestní. Rytíř a jeho skupina je nemilosrdně obírali, a tak se jim dobře vedlo na cizí účet.

  7.2. 2012
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  Základní informace místa
  ID místa: 1935
  Typ místa: přírodní scenerie
  Podkategorie:
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1935
  Uveřejněno: 17.2.2005
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 32' 01.92"
  E 17° 45' 00.01"
  Země: Česká republika
  Kraj: Olomoucký kraj
  Okres:  Přerov  (PR)
  Obec: Teplice nad Bečvou
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076 IP 54.227.31.145, RSS, Vaše oblíbená místa,