Hrady.cz
Pozůstatky vsi vzniklé za vlády Přemysla Otakara II. západně od Slavonic. Na tomtéž místě zřejmě o století dříve zanikla slovanská osada. Pfaffenschlag vypálili husité, nikdy nebyl obnoven. Objeven 1958 a v následujících letech vykopán.
Hlavní obrázek místa
Zaniklá vesnice Pfaffenschlag
© Jiří Cukr 10/2003
Graficke pismenko V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a postupně odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.
Jiří Cukr, 3.1. 2004

  historie

  Toto místo bylo pravděpodobně osídleno již Slovany, ale původní sídliště zaniklo někdy v průběhu 12. století. Slavonický farář na jeho místě na konci 13. století nechal postavit novou kolonizační vesnici, která byla nazvána Pfaffenschlag. Osada však nepřežila dobu husitských válek. Současný rybník pochází až z roku 1483, kdy ves již padesát let neexistovala. Vesnice se skládala z více jak deseti usedlostí, které byly uspořádány ve dvou

  Jiří Cukr, 3.1. 2004

  pověsti

  Poklad v Máselnicové studánce
  V pověsti se praví, že Pfaffenschlag rozbořili Švédové za třicetileté války. Když se vojska blížila k vesnici, obyvatelé se rozhodli všechny své peníze a cennosti vůbec před Švédy schovat. Pak ať si zatracení žoldáci hledají, kde chtějí – poznají, že vesničané jsou chudí, a tak potáhnou dál, domnívali se obyvatelé. Sebrali tedy všechny zlaťáky, groše, korálky, prstýnky, křížky i perličky, co jich kde bylo, nasypali je do máselnice ( a představte

  Jiřina Doležalová, Tajemné stezky. Jižní Čechy. 2003, 3.1. 2004
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  ostatní
  palác, dům
  nepatrné zbytky zdí
  volně přístupno
  Česká republika
  Jihočeský kraj
   Jindřichův Hradec  (JH)
  Slavonice
  Další paláce, domy
  Místa v okolí

  Slavonice

  Místo se nachází v hranicích
  města Slavonice.
  HistoriePrvní zpráva o Slavonicích jako trhové vsi je z roku 1294; městem byly Slavonice asi již ve 14. století. Na své pečeti užívalo město původně zlaté růže pánů z Hradce na modrém štítě. Na nejstarší pečeti je na její lístky vloženo ještě korunované písmeno M, které se však nestalo trvalou součástí znaku, právě tak jako růže s dvojitou řadou okvětních lístků na pečetidle z r. 1576 v Archivu Národního muzea. Císař Ferdinand III. polepšil tento znak na žádost Viléma Slavaty privilegiem z 20. října 1651.

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 1898
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: nepatrné zbytky zdí
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1898
  Uveřejněno: 3.1.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 00' 53.87"
  E 15° 18' 14.26"
  Země: Česká republika
  Kraj: Jihočeský kraj
  Okres:  Jindřichův Hradec  (JH)
  Obec: Slavonice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (107.22.48.243)