Hrady.cz
Na místě gotického hradu již v 10. st. stálo slovanské hradiště s tržištěm. Stalo se centrem Přemyslovců, pobývala zde i královna Eliška Rejčka. V 15. st. byl hrad zbořen. Na jeho místě se nachází městská zástavba se zachovanou částí okrouhlé věže.
Hlavní obrázek místa
Hradec Králové
Purkrabský dům a kostel sv. Jana Nepomuckého od severozápadu
2003 ©Michal Merkl
Graficke pismenko V Hradci Králové se z původního, v první polovině 13. století vystavěného, hradu dochovala pouze část okrouhlé věže. Hrad, na kterém několik let žila i královna Eliška Rejčka, zcela zanikl a na jeho místě se dnes nachází převážně městská zástavba.
R. 1586 byl v jeho areálu dostavěn purkrabský dům, nazývaný potom Nový hrad. V jeho sousedství později vznikl barokní kostel sv. Jana Nepomuckého a seminář.
K areálu se nejlépe dostanete z parku pod severní částí historického centra, který rámuje městský silniční okruh.
Stručně se o hradu zmiňuje Ilustrovaná encyklopedie českých hradů (T. Durdík,1999)
M. Merkl 2003, 28.12. 2003

  pověsti

  Propadlé jeptišky
  Od dávných dob vyprávělo se po Hradci, že na starém hradě stával klášter, v němž žily jeptišky. Jednoho dne, když se lidé probudili a pohlédli na městský kopec, užasli překvapením. Kopec stál tu pustý, hrad zmizel a s ním i jeptišky, které v něm přebývaly. I nedovedli si Hradečtí událost vysvětliti jinak, nežli že se klášter propadl dovnitř kopce a že se nad ním země zasula. O propadlých jeptiškách zaznamenal jesuita Balbín tuto příhodu: Na

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 21.2. 2004
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  hrad
  zaniklý
  volně přístupno
  Česká republika
  Královéhradecký kraj
   Hradec Králové  (HK)
  Hradec Králové
  Další hrady
  Místa v okolí

  Hradec Králové

  Místo se nachází v hranicích
  města Hradec Králové.
  HistorieHradec Králové byl královským věnným městem už ve 13. století. Město užívalo už od středověku dvou znamení. Jedním bylo znamení českého dvouocasého lva na pečeti města, doložené už od r. 1362, druhým byl nepochybně původní znak, a to na štítě velké unciální písmeno G, zavedený městem, prokazatelně už v předhusitské době, protože je – jak nejnověji zjistil R. Nový – doložen značně otřelým, přece však spolehlivým znakem nad šmitnou ve Vlašském dvoře kutnohorském. Je tedy omylem vyprávění B. Balbína, že dal Hradeckým nový znak r. 1458 Jiří z Poděbrad, a to počáteční písmeno svého jména, stříbrné G na červeném štítě. Rozdíl mezi pečetním znamením lva a znakem s písmenem G se časem zapomněl a obou znamení se pak užívalo jako dvou znaků vedle sebe až do konce 17. století, tedy jak stříbrného dvouocasého lva se zlatou korunou, zbrojí i jazykem na červeném štítě, tak stříbrného nebo zlatého unciálního G na červeném štítě. Obojí známe z pečetí i malovaných znaků. Teprve na počátku 18. století byly oba znaky spojeny v jeden celek, přičemž byl lev obrácen doleva, aby mohl držet v předních tlapách oblouk písmena G. Strážci štítu byli někdy přidáváni svémocně; ke znaku vlastně nenáležejí. Novodobý návrh „velkého znaku“ Hradce Králové naštěstí nebyl realizován. Také v nové době někdy užívané konturování lva zlatým obrysem je nesprávné.

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 1879
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1879
  Uveřejněno: 26.12.2003
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 12' 39.35"
  E 15° 49' 56.76"
  Země: Česká republika
  Kraj: Královéhradecký kraj
  Okres:  Hradec Králové  (HK)
  Obec: Hradec Králové
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.162.239.233)