Hrady.cz

smírčí kříž

Švédský kříž
Smírčí kříž, zvaný také Švédský, stojí na severním konci Zdislavy, doba a důvod jeho vztyčení jsou neznámé. Místní tradicí udávaný důvod vztyčení křížku jako připomenutí návratu ke katolicismu je značně nepravděpodobný. Kříže se nejčastěji vztyčovaly v místě zločinu (vražda) nebo neštěstí.
Hlavní obrázek místa
Kříž od západu
© Ivan Grisa 11/2011
Graficke pismenko Smírčí kříž je dobře viditelný ze silnice III. třídy Jítrava - Žibřidice. Stojí těsně u bývalé polní cesty do Jítravy, asi 30 m nad silnicí proti prvním dvěma domům na její východní straně. Od železniční zastávky na trati Česká Lípa - Liberec je to ke kříži asi 400 m.
Ivan Grisa, 27.11. 2011

  historie

  Smírčí kříž stojí na severním konci Zdislavy, u bývalé cesty do Jítravy, západně od silnice III. třídy vedoucí tamtéž. Doba a důvod jeho vzniku jsou neznámé, místní tradicí udávané připomenutí návratu obce ke katolicismu v polovině 17. století je vzhledem k účelu a době stavby analogických objektů značně nepravděpodobné.
  Ivan Grisa, 27.11. 2011
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  ostatní
  smírčí kámen
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Liberecký kraj
   Liberec  (LI)
  Zdislava
  Další smírčí kameny
  Místa v okolí

  Zdislava

  Místo se nachází v hranicích
  města Zdislava.
  HistorieVes, doložená od počátku 15. století, byla povýšena na městečko 28. července 1906. Znak nebyl městečku udělen. Ves Schönbach užívala už do 18. století na své pečeti následujícího znamení: V patě pečetního pole je ploché hnízdo, na kterém stojí pelikán doprava obrácený, s pozvednutými křídly a hlavou sehnutou k prsům, z nichž tryská krev. Z hnízda při pravé straně zvedají hlavy s otevřenými zobáky tři mláďata. Jde o známou pověru náboženského významu, že pelikán živí mláďata vlastní krví. Poněvadž městečko nemělo znak, dalo si na svoje razítko obraz staré pečeti vesnické. Přitom však vůbec nepochopilo smysl obrazu a zkomolilo pelikána v labuť a hnízdo s hlavami mláďat v plovoucí kachnu. Tak vznikl nelogický a nepříliš pěkný útvar. Tento zkomolený obraz městečko považovalo v nové době za znak; tak se objevuje i v literatuře. Vpravdě jde jen o zkomolené pečetní znamení vesnice. Dnes Zdislava městem není a nemá možnost znaku užívat.

  Turistické mapy

  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 1482
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: smírčí kámen
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1482
  Uveřejněno: 9.1.2012
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 46' 04.89"
  E 14° 52' 27.74"
  Země: Česká republika
  Kraj: Liberecký kraj
  Okres:  Liberec  (LI)
  Obec: Zdislava
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.158.199.217)