Hrady.cz
Hradiště s mohutnými valy u vsi Češova má rozlohu téměř 40 ha a složité opevnění s impozantními valy, které se zachovaly až do výše 12 m. Při základně jsou až 50 m široké a chrání je až 5 m hluboký příkop. Nebylo dosud důkladně zkoumáno. Pro teorii, že jde o keltské oppidum, svědčí některé nálezy.
Hlavní obrázek místa
Češovské valy
© Lukáš Pechánek, 07/2006
Češovské valy jsou opravdu impozantní ukázkou historického opevnění patrně z doby počátku letopočtu. Sice panuje několik názorů na původ vzniku rozsáhlého díla, ale mnohé napovídá tomu, že opravdu místo obývali již Keltové okolo 1. stol. n. l. Celý areál je neuvěřitelně dobře zachovalý. Valy dosahují úctyhodné výše a jsou minimálně porušeny. Lze je velmi pohodlně projít po celé koruně. Dokonce jsou zachovány i původní brány, které mají svůj charakteristický tvar. Velmi dobře je zachována dispozice valů včetně akropole. Celé místo je jen minimálně narušeno, přestože v prostoru mezi valy je dnes pole a na akropoli je oplocenka.
Netopyrek, 21.4. 2003

  turistické

  Místo je volně přístupné po celý rok. Přístup vede nejlépe přímo od Češova polní cestou po místním značení, někdejší žluté turistické značení bylo zrušeno. Hradiště je ukryto v zalesněném terénu, valy se též nacházejí v poli, skryty remízkem.
  Netopyrek, 21.4. 2003

  historie

  Hradiště s mohutnými valy eží u vsi Češova v okrese Jičín. Do Češova se dostaneme po staré silnici vedoucí z Jičína směrem na Městec Králové. Češovské hradiště má rozlohu téměř 40 ha a má složité opevnění tvořené impozantními valy, které se místy zachovaly až do výše 12 m. Valy mají při své základně více než 50 m a chrání je místy až 5 m hluboký příkop. Celé opevnění tvoří nepravidelný obdélník o délce stran 940x600x930x601 m. Protože hradiště

  Z.Knápek: Kniha pro každého Kelta aneb pravda o keltském původu našeho národa, Rubico Olomouc 1999, s.186 - 187, 21.4. 2003

  popis

  U vchodu do Valů od obce Češov (severní brána) je umístěn pomník myslivci Tomáši Svobodovi. Ta byla odhalena 9. června 1929 a odhalení se zúčastnilo na 5000 lidí. Tomáš Svoboda byl češovský myslivec, který odmítal přijmout katolickou víru a při domovní prohlídce u něj byly nalezeny zakázané knihy. Pro svou víru byl v roce 1729 v Kopidlně sťat. Popravčí kámen dosud stojí před bývalou hospodou, nyní obchodem u přejezdu v Kopidlně (ulice Tomáše

  Tomáš Pavlata, 13.8. 2013
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  hradiště
  terénní náznaky
  volně přístupno
  Česká republika
  Královéhradecký kraj
   Jičín  (JC)
  Češov
  Další hradiště
  Místa v okolí

  Češov

  Místo se nachází v hranicích
  obce Češov.

  Odkazy (www strany)

  Češovké valy
  Vynikající dokumentace místa - letecké snímky, popis brány. Situační náčrtky. Určitě doporučuji k náštěvě. Mnoho doplňujících informací. Nový odkaz - aktualizovano.
  http://www.cesov.wz.cz/
  Češovské valy
  Rovněž vynikající odkaz. Sice méně textu, ale za to vlemi ilustrativní fotografie s popisem, které pomohou s orientací na místě samém. Jinak lze doporučit naštívit i další části tohoto webu - přehled dalších míst spojených s keltským osídlením na území Čech a Moravy.
  http://www.eldar.cz/hade/cesov.html
  vložit odkaz

  Turistické mapy

  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 1462
  Typ místa: hradiště
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1462
  Uveřejněno: 21.4.2003
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 19' 48.12"
  E 15° 20' 51.70"
  Země: Česká republika
  Kraj: Královéhradecký kraj
  Okres:  Jičín  (JC)
  Obec: Češov
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.161.100.24)