Hrady.cz
Tvrz postavená r. 1512 Janem z Kunovic poté, co získal Uherský Brod. Jako sídlo panstva sloužila do r. 1611, kdy Brod koupili Kounicové. Ti zde nesídlili a dům sloužil jen správním účelům. Později byl barokně přestavěn a upraven na byty. R. 1922 jej po vymření Kouniců koupilo město.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2013
Graficke pismenko Když roku 1506 získal Uherský Brod Jan z Kunovic, opustil zchátralý hrad a nedaleko něj si roku 1512 vybudoval pohodlný jednopatrový dům s nádvorními arkádami. V jeho stavbě se mísí prvky již odcházející gotiky stejně jako nastupující renesance.
Jako sídla panstva sloužil až do roku 1611, kdy Uherský Brod koupili Kounicové. Ti měli vlastních sídel dost a Panský dům sloužil již jen ke správním účelům. I když později Kounicové věnovali Brodu více pozornosti, zejména zdejším loveckým revírům, pro své občasné pobyty si nechali postavit nový zámek zvaný později Baráník. Panský dům byl zbarokizován a upraven na byty. Po vymření Kouniců jej spolu se zámkem roku 1922 koupilo město, jemuž dnes slouží jako kulturní centrum.
5.4. 2004
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  tvrz
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Zlínský kraj
   Uherské Hradiště  (UH)
  Uherský Brod
  Další tvrze
  Místa v okolí

  Uherský Brod

  Místo se nachází v hranicích
  města Uherský Brod.
  HistoriePrvní zmínka o Brodě je z r. 1131, od r. 1272 byl městem. Už od středověku užíval Uherský Brod znaku, jehož kořeny tkví v obrazu nejstarší pečeti z 13. století. Její nepatrně změněný obraz byl asi v l. 1423 – 1437 doplněn dvěma šachovanými moravskými orlicemi nad bočními věžemi. Orlice jsou červeno-bílé; v době, kdy se zemský znak maloval s červeno-zlatým šachováním, malovalo také město Uherský Brod svoje orlice těmito barvami. Původnost základních barev znaku není zcela spolehlivě dokázána. Existují totiž dvě malby rozdílných barev, malba v Hofferově sbírce a malba Gödelova a Widimského. Hofferův pramen udává štít červený, hradbu a věže stříbrné, okna černá, vrata zlatá s černým kováním, zlatou vytaženou mříž s černými hroty, lva zlatého a černé orlice. I když Hofferův pramen bývá obvykle spolehlivější, protože jeho doklady mu pravidelně posílala městská rada sama, ukazuje černá barva orlic, že v tomto případě jde o nepřesnost. Gödelova malba se naproti tomu shoduje ve všem s tradičně podnes užívanou barevností, zaznamenanou i v literatuře; lze ji proto patrně pokládat za platnou.

  Odkazy (www strany)

  Uherský Brod - Panský dům
  přehled dějin, stavební vývoj, půdorysy, ikonografie, bohatá fotogalerie
  http://hrady.dejiny.cz/uhersky_brod/index.htm
  vložit odkaz

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 1427
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1427
  Uveřejněno: 4.4.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 01' 31.36"
  E 17° 38' 50.50"
  Země: Česká republika
  Kraj: Zlínský kraj
  Okres:  Uherské Hradiště  (UH)
  Obec: Uherský Brod
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.224.151.24)