Hrady.cz
Tvrz postavená r. 1512 Janem z Kunovic poté, co získal Uherský Brod. Jako sídlo panstva sloužila do r. 1611, kdy Brod koupili Kounicové. Ti zde nesídlili a dům sloužil jen správním účelům. Později byl barokně přestavěn a upraven na byty. R. 1922 jej po vymření Kouniců koupilo město.
Hlavní obrázek místa
Uherský Brod - Panský dům
vstupní průčelí
2003 © Pavel Zany Komárek
Graficke pismenko Když roku 1506 získal Uherský Brod Jan z Kunovic, opustil zchátralý hrad a nedaleko něj si roku 1512 vybudoval pohodlný jednopatrový dům s nádvorními arkádami. V jeho stavbě se mísí prvky již odcházející gotiky stejně jako nastupující renesance.
Jako sídla panstva sloužil až do roku 1611, kdy Uherský Brod koupili Kounicové. Ti měli vlastních sídel dost a Panský dům sloužil již jen ke správním účelům. I když později Kounicové věnovali Brodu více pozornosti, zejména zdejším loveckým revírům, pro své občasné pobyty si nechali postavit nový zámek zvaný později Baráník. Panský dům byl zbarokizován a upraven na byty. Po vymření Kouniců jej spolu se zámkem roku 1922 koupilo město, jemuž dnes slouží jako kulturní centrum.
5.4. 2004
  Menu stránky se bude zobrazovat jinak, právě upravujeme...

  tvrz
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Zlínský kraj
   Uherské Hradiště  (UH)
  Uherský Brod

  Další tvrze v okolí

  Místa v okolí

  vybrat řazenívybrat řazenívybrat řazení

  Uherský Brod

  Místo se nachází v hranicích
  města Uherský Brod.
  HistoriePrvní zmínka o Brodě je z r. 1131, od r. 1272 byl městem. Už od středověku užíval Uherský Brod znaku, jehož kořeny tkví v obrazu nejstarší pečeti z 13. století. Její nepatrně změněný obraz byl asi v l. 1423 – 1437 doplněn dvěma šachovanými moravskými orlicemi nad bočními věžemi. Orlice jsou červeno-bílé; v době, kdy se zemský znak maloval s červeno-zlatým šachováním, malovalo také město Uherský Brod svoje orlice těmito barvami. Původnost základních barev znaku není zcela spolehlivě dokázána. Existují totiž dvě malby rozdílných barev, malba v Hofferově sbírce a malba Gödelova a Widimského. Hofferův pramen udává štít červený, hradbu a věže stříbrné, okna černá, vrata zlatá s černým kováním, zlatou vytaženou mříž s černými hroty, lva zlatého a černé orlice. I když Hofferův pramen bývá obvykle spolehlivější, protože jeho doklady mu pravidelně posílala městská rada sama, ukazuje černá barva orlic, že v tomto případě jde o nepřesnost. Gödelova malba se naproti tomu shoduje ve všem s tradičně podnes užívanou barevností, zaznamenanou i v literatuře; lze ji proto patrně pokládat za platnou.

  Odkazy (www strany)

  Uherský Brod - Panský dům
  přehled dějin, stavební vývoj, půdorysy, ikonografie, bohatá fotogalerie
  http://hrady.dejiny.cz/uhersky_brod/index.htm
  vložit odkaz

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 1427
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1427
  Uveřejněno: 4.4.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 01' 31.36"
  E 17° 38' 50.50"
  Země: Česká republika
  Kraj: Zlínský kraj
  Okres:  Uherské Hradiště  (UH)
  Obec: Uherský Brod
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2017 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.196.47.128)