Hrady.cz

hrad Freudenstein

Šlikův hrádek, Šlikovka
Zřícenina hradu je dnes známa jako rozhledna Šlikovka. Poč. 16. st. jej postavili Šlikové jako ochranu stříbrných dolů. R. 1525 jej vyplenili vzbouření horníci. R. 1639 byl zničen Švédy. Dnes zbyla věž, části bašty, zdi a věž s gotickými krakorci.
Hlavní obrázek místa
Severovýchodní věž Šlikovka od silnice
2003 ©Václav Hodek
Graficke pismenko Zbytky hradu najdete západně nad údolím dnes lázeňského města Jáchymov. Příjezd je nejlépe cestou od Karlových Varů na Boží Dar, stále do kopce na horní náměstí a za kostelem sv. Jáchyma úzkou odbočkou vlevo, průjezdem přes důl Svornost směrem na Nové město a Mariánskou. Tato silnice po prudkém stoupání vlastně prochází dnes již neexistujícím hradním areálem, který je přístupný pouze z exteriéru. Parkovat lze u silnice v okolí hradu velmi omezeně.
25.3. 2003

  historie

  Nad jáchymovským údolím směrem k západu se vypíná Zámecký vrch s troskami hradu Freudensteinu, zvaného též Šlikovka. Téměř současně se zahájením těžby stříbra a vznikem Jáchymova (1516) vzniklo zde pozdně středověké hradní opevnění chránící novou osadu dole. Hrad postavil r. 1517 Jan Münich pro Štěpána Šlika, vladaře ostrovské větve rodu a zakladatele jáchymovské slávy, který od r. 1519 razil v Jáchymově vlastní minci (pozdější joachimsthaler

  28.5. 2002

  pověsti

  Rytíř hrající v kuželky
  V temných nocích se na hradě objevuje rytíř hrající kuželky. Říká se, že jeden náhodný svědek našel dostatek odvahy a přidal se do hry, což mu přineslo bohatství v podobě vyhrané stříbrné koule.
  25.3. 2003
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  hrad
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Karlovarský kraj
   Karlovy Vary  (KV)
  Jáchymov
  Další hrady
  Místa v okolí

  Jáchymov

  Místo se nachází v hranicích
  města Jáchymov.
  HistorieSídliště, založené asi r. 1516, bylo povýšeno na město privilegiem krále Ludvíka z 6. ledna 1520. Týmž privilegiem byl mu udělen i znak: štít čtvrcený, první a čtvrté pole je modré a v něm zlatý dvouocasý korunovaný lev s červenou zbrojí, držící v pravém pazouru bílou stavbu kostela s červenými střechami. Druhé pole je vlastně šlikovský znak, tj. červené pole se stříbrným klínem špicí vzhůru a tři kroužky střídavých barev, tedy nahoře dva stříbrné, dole jeden červený; třetí pole bylo stříbrné a v něm zkřížená hornická kladiva ocelová se zlatými topůrky (mlátek doleva navrch). Uprostřed byl malý srdeční štítek stříbrný a na něm dva červení jednoocasí lvi vztyčení a obrácení ke středu, držící předními tlapami zlatou věž s otevřenou branou v přízemí, s okny v obou poschodích a s cimbuřím o třech stínkách mezi oběma patry i na vrcholu věže. Celý štít drželi štítonoši: sv. Jáchym ve spodním růžovém a svrchním červeném, zeleně podšitém šatě, s fialovou pláštěnkou a bílými punčochami a sv. Anna v růžové, zeleně podšité sukni, ve zlatém korzetu se zeleně ozdobenými rameny, modrými rukávy a bílým límcem, s bílou rouškou na hlavě. Dne 15. července 1546 potvrdil král Ferdinand I. městu všechna privilegia a pozměnil jeho znak ve tvar podnes užívaný. Přitom odstranil především šlikovské symboly, protože získal na stříbro bohatý Jáchymov pro královskou komoru. V nové době byl tento znak ve 2. a 3. poli pozměněn jen neporozumění, a to tak, že místo kuželové stavby důlního rumpálu je namalována okrouhlá věž. Tento omyl vznikl zřejmě z neznalosti malíře a je ovšem třeba znak dále malovat správně podle privilegia.

  Odkazy (www strany)

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  Turistické mapy 1:50 000, KartografieNová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.

  Nová místa


  Kontaktní informace
  Freudenštejn s. r. o.
  ČSA 946
  362 51 Jáchymov
  Základní informace místa
  ID místa: 140
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?140
  Uveřejněno: 25.3.2003
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 22' 10.17"
  E 12° 54' 40.68"
  Země: Česká republika
  Kraj: Karlovarský kraj
  Okres:  Karlovy Vary  (KV)
  Obec: Jáchymov
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076 IP 54.234.13.175, RSS, Vaše oblíbená místa,