Hrady.cz
Hrad přestavěný na zámek, tradiční věnné sídlo královen. Pův. hradiště Pšovanů, později vybudován kamenný románský hrad (10. stol.), několikrát goticky přestavován. V 16. stol. přestavěn na renesanční zámek, v 17. st. barokně upraven. Dnešní podoba z konce 19. st.
Hlavní obrázek místa
Vstupní křídlo zámku od náměstí Míru
© Ivan Grisa 05/2009
Graficke pismenko Hned vedle této dominanty města s výhledem na soutok Vltavy a Labe stojí gotický chrám Petra a Pavla s kostnicí, při něm tzv. Stará škola. Vzadu za řekou a lesíkem je známý zámek Hořín. Nezapoměňte se též zastavit v Pražské bráně - věži původního opevnění města, kde je dnes galerie a kavárna s pěkným výhledem na město a okolí.
Mass, Turyna Petr, 5.3. 2004

  historie

  Mělnický zámek se vypíná nad soutokem Labe a Vltavy. Výhodná poloha byla jistě důvodem, proč bylo místo osídleno již od pradávných dob. Původně zde bylo hradiště, nazývané Pšov, od rodu slovanského kmene Pšovanů. Podle Kosmovy kroniky provdal poslední kníže Pšovanů Slavibor svojí dceru Ludmilu za českého knížete Bořivoje; kněžna Ludmila zde dle legendy často pobývala a vychovávala zde také svého vnuka Václava, který tu pěstoval vinnou révu.

  E.H. podle Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 3., kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1984; http://www.lobkowicz-melnik.cz, 20.9. 2013

  pověsti

  Réva vinná
  S představou Mělníka je především spojena vinná réva. Spatřujeme tu pečlivě obdělané vinice s řadami keřů, jejichž svěže zelené listy se rozvírají jako ochranné ruce nad mladými hrozny. A když dorostly, tu rozestupují se zelené clony a v zlatých paprscích podzimního slunce dozrávají a sládnou plody nad jiné povýšené, neboť jejich šťáva se stala symbolem krve Páně. K mělnickým vinicím odnáší se pověst o svaté Ludmile, dceři knížete Slavibora.

  2.9. 2002
  Skřítkův dar
  Zámecký písař na Mělníce nevycházel z práce. Jak štvanec pobíhal ve svém fráčku dlouhými chodbami z kanceláře do kanceláře, maje husí brk za uchem, a doma do noci se skláněl nad „lejstry“. Byloť platu panského poskrovnu a jeho žena byla velmi žádostiva pěkných šatů i dobrého jídla. Proto psal písař městským sousedům supliky a skládal dopisy, vybíraje za svoje umění poplatky v penězích i věcech, potřebných pro kuchyni. Nevedlo se mu zle, avšak

  2.9. 2002
  Proroctví o Mělníce
  Nejen v posvátném Blaníku, i v návrší na němž stojí mělnický zámek, spí v podzemních slujích zakleté, zkamenělé vojsko. Spí tam kníže Václav s třemi sty udatnými rytíři a čeká na chvíli, až ho vlast zavolá ku pomoci. Bude to v době, kdy český národ bude ujařmen nejkrutěji. A ještě jiné tajemství chová v sobě tajuplné podzemí. Hluboko v zemi je uložen poklad v starých, dubových sudech. Na těch sudech leží černý pes ohnivých očí a poklad v

  2.9. 2002
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  WC, Občerstvení, Restaurace, Parkoviště, Suvenýry, Rezervace, Pronájem prostor, Svatby, Samostatné prohlídky
  zámek
  hrad přestavěný na zámek
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Mělník  (ME)
  Mělník
  Další
  Místa v okolí

  Mělník

  Místo se nachází v hranicích
  města Mělník.
  HistorieHrad Mělník je doložen už v 10. století. Ve druhé polovině 13. století se mluví už o městě. Znak Mělníka se vyvinul ze staré pečeti, na níž byl už v r. 1331 rozpoltěný štít s českým lvem a polovinou orlice. J. Pelikán se domnívá, že šlo prvotně o přemyslovskou orlici, nahrazenou teprve později černou orlicí ve zlatém poli. Tento názor je sice dnes již neprokazatelný, ale nejvýš pravděpodobný, protože česká města nemohla mít až do nastoupení Karla IV. k císařskému erbu žádný vztah. Znamení lva a poloviční orlice je podnes znakem Mělníka, rozmnoženo však o helm s pokryvadly, korunou a klenotem. Kdy došlo k polepšení znaku, není známo, objevuje se však od 16. století. Domněnka o privilegiu z r. 1628 je neprokazatelná, žádné podobné privilegium neexistuje a klenot sám je staršího data. V nové době je sporně vybarvení znaku, především pokryvadel a křídel v klenotu. Staré doklady svědčí, že zlatá a červená křídla jsou nesprávná. Původně byla složená křídla černá, což odpovídá skutečnosti, že tento klenot, stejně jako znamení štítu, je odvozen z erbu českého krále, k němuž náleží také černá křídla. Zobecnělo-li dnes na Mělníce užívání křídel navrch černých a vespod zlatých, lze tuto malou změnu připustit.

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Kontaktní informace
  Zámek Mělník a Lobkowiczké vinařství s.r.o.
  Svatováclavská ul. 19/16
  276 01 Mělník
  Tel: 315 622 121, 315 622 127
  URL: http://www.lobkowicz-melnik.cz
  E-mail: rezervace@lobkowicz-melnik.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 1254
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: hrad přestavěný na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1254
  Uveřejněno: 0.0.0000
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 21' 02.83"
  E 14° 28' 23.69"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Mělník  (ME)
  Obec: Mělník
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.196.213.0)