Hrady.cz
Původně renesanční tvrz z poloviny 16. stol., později přestavěná na zámek. V roce 1700 prošel velkolepou barokní přestavbou. Roku 1723 přistavěno divadlo a rozměrný kostel.
Hlavní obrázek místa
archiv Památkový ústav Brno

Prohlídkové okruhy:

Trasa A: Hraběcí apartmány - Prohlídka zahrnuje Sál předků, tři hudební salónky, modrý salón s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací salón, jídelnu, pracovnu hraběte, taneční sál, čínský kabinet, ložnici hraběte a v přízemí sala terrenu s přilehlými římskými lázněmi. Místnosti jsou zařízeny ve stylu barokního šlechtického sídla. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 45 minut. Max. 40 osob ve skupině.
Trasa B: Hostinské pokoje a kuchyně - Prohlídka zahrnuje přijímací salón, jídelnu, denní dětský pokoj, pánský salón, dámský salónek a zámeckou portrétní obrazárnu. Místnosti jsou zařízeny jako hostinské pokoje šlechtického sídla. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 25 minut. Max. 25 osob ve skupině.
Trasa C: Chrám sv. ...
E.H. podle http://www.zamek-jaromerice.cz, 17.8. 2013

  historie

  Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Zámek byl vytavěn na místě původní středověké tvrze z poloviny 15. století, která byla vystavěna pány z Lomnice. Stavbu zahájil Zikmund z Tiefenbachu a dokončení stavebních prací je pak připisováno Rechenberkům ze Želetic. Z tvrze se dochovaly toliko ve skále tesané místnůstky.
  10.8. 2002
  Původně byly Jaroměřice v zeměpanské držbě; v r. 1329 je získal jako zástavu Raimund z Lichtenburka. Lichtenburkové pak vlastnili Jaroměřice po celé 14. a 15. století a podle všeho zde postavili tvrz. Teprve v r. 1498 předal král Vladislav II. tvrz spolu s městečkem a k tomu náležejícími statky Václavu z Ludanic. V r. 1512 pak patřila tvrz Janu z Pernštejna, jenž ji v r. 1543 postoupil spolu s panstvím Jindřichu Meziříčskému z Lomnice. V r. 1609

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  WC, Bezbariérový, Parkoviště, Suvenýry, Rezervace, Úschovna zavazadel, Úschovna kol, Svatby
  zámek
  tvrz přestavěná na zámek
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Vysočina
   Třebíč  (TR)
  Jaroměřice nad Rokytnou
  Další
  Místa v okolí

  Jaroměřice nad Rokytnou

  Místo se nachází v hranicích
  města Jaroměřice nad Rokytnou.
  HistorieSídliště, doložené od 13. století, mělo být podle nějaké nezvěstné listiny, o níž hovoří F. Jech, z králova rozkazu už ve 13. století také ohrazeno po vzoru Kolína. Ve skutečnosti k ohrazení nikdy nedošlo a Jaroměřice se až od r. 1420 jmenují městečkem. Teprve od 17. věku se někdy nazývají městem, ale trvale se za město pokládaly teprve od r. 1850. Kdy získaly Jaroměřice znak, není známo. Pečetěmi je doložen od 17. století. V Hofferově sbírce v AM Brna se zachoval znak provedený v barvách, který mu zaslalo město Jaroměřice. Na této malbě je zelený štít zlatem damaskovaný a v něm ležící doprava obrácený jelen hnědé barvy s bělavě hnědými parohy. Takové byly zřejmě původní barvy znaku až do 18. věku. Naproti tomu v gruntovní knize z r. 1803 byl malován znak romanticky upravený s jinými barvami: černý orel drží štít s červeným jelenem se zlatými parohy a kopyty, ležícím na zeleném trávníku, za nímž je romantická krajinka se stromy a horami a modrým nebem. I když se romantická krajinka jindy vynechávala, zůstaly barvy tohoto znaku z r. (1803) (či už 1781?) trvale v užívání a znak města byl tak malován i na průčelí bývalé radnice. Jde nepochybně o svémocně provedenou úpravu, které však město Jaroměřice trvale užívá už téměř dvě století, a je v ní proto třeba vidět tradiční formu znaku města. V nové době se někdy připojuje na štít letopočet 1131 (první doklad existence Jaroměřic); letopočty však do znaku nenáleží a na starých dokladech se nevyskytují. K původu znaku se váže zajímavá pověst o zastřelení zvláště mohutného jelena na místě, kde pak bylo založeno město; na radnice se podnes uchovává mimořádně veliké paroží šestnácteráka.

  Odkazy (www strany)

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Kontaktní informace
  NPÚ, správa zámku Jaroměřice nad Rokytnou
  Ing. Radim Petr, kastelán
  náměstí Míru 1
  675 51 Jaroměřice nad Rokytnou
  Tel: +420 568 440 237, 724 730 852
  URL: http://www.zamek-jaromerice.cz
  E-mail: jaromerice@telc.npu.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 1201
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: tvrz přestavěná na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1201
  Uveřejněno: 0.0.0000
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 05' 37.49"
  E 15° 53' 30.57"
  Země: Česká republika
  Kraj: Vysočina
  Okres:  Třebíč  (TR)
  Obec: Jaroměřice nad Rokytnou
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.161.116.225)