Hrady.cz
Historické jádro zabírá ostrožnu nad Ohří. Vznik hradiště je kladen do pol.10.st. R.1265 Přemysl II. Otakar městu udělil významná privilegia. Stalo se jedním z nejvýznamnějších po Praze. Po třicetileté válce úpadek, z kterého se již nevzpamatovalo.
Hlavní obrázek místa
Noční radnice se sloupem nejsvětější trojice.
© Radovan Smokoň 01/2006
Žatec je město na severu v Ústeckém kraji, okrese Louny. Leží na řece Ohři. Leží uprostřed Žatecké pánve, která vznikla působením řeky Ohře. Město leží poměrně vysoko na ostrožně nad zákrutem řeky.
Historické jádro Žatce zabírá celou plochu ostrožny vysoko nad Ohří. Příkré stěny se nad řekou zdvíhají přibližně do výše 35 metrů. Město Žatec bylo v roce 1987 vyhlášeno Městskou památkovou rezervací.
Město leží na silničním tahu Plzeň – Most a 5 km od hlavního silničního spojení Praha – Chomutov. Městem prochází železniční trať Praha – Chomutov a křižuje se zde s tratí Praha – Most.
Pavel Vítek, 4.8. 2006

  historie

  Historie města
  Vznik žateckého hradiště je kladen do poloviny 10. století. Žatecké hradiště se stalo knížecím údělem pro mladší členy panovnického rodu. Nejstarší zmínka o Žatci je v kronice Dětmara z Merseburku k roku 1004. Zmínka kronikáře Dětmara se váže mimo jiné ke kostelu, který stál uvnitř hradu. Celkem se jednalo přibližně o pětihektarovou plochu, kterou zabíralo přemyslovské hradiště. Žatec, který jako město vznikl plynule ze stávajícího hradiště,

  Pavel Vítek, 4.8. 2006
  Památky:
  Městská radnice a její věž je dominantou náměstí Svobody. Dnešní radniční věž stála na svém místě pravděpodobně již před r. 1362. Evangelický kostel stojí v Husově ulici je byl postaven v r. 1897 v pseudorenesančním stylu. Chrám Nanebevzetí Panny Marie je jednou z nejvýznamnějších památek města, jejíž založení spadá do románského období. Dodnes je do značné výšky dochováno dvouvěžové románské průčelí a z původní stavby pochází patrně i

  4.8. 2006
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  ostatní
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Ústecký kraj
   Louny  (LN)
  Žatec
  Další ostatní
  Místa v okolí

  Žatec

  Místo se nachází v hranicích
  města Žatec.
  HistorieŽatec byl založen asi před r. 1052, městem byl asi od r. 1265. Na nejstarší pečeti (asi už 1295) měl Žatec znamení kruhové městské hradby s branou, třemi věžemi a královským erbem mezi dvěma hvězdami. Později, asi když město potřebovalo znak pro vojenský sbor, pořídilo si jej zcela svobodně v podobě dvojího stříbrného cimbuří na modrém štítě; horní cimbuří má dvě celé stínky mezi dvěma polovičními, dolní má tři celé stínky. V barvách byl tento znak proveden na Libočanské bráně z r. 1463. V 17. století je na pečetích tento znak držen ještě dvěma anděly, kteří jsou nad štítem. Obě znamení, znak s dvojím cimbuřím i staré pečetní znamení, se pak objevují střídavě nebo i vedle sebe jako symboly města Žatce. Na menší pečeti se užívalo znaku s cimbuřím až do poloviny 19. století. Prvotní pečetní znamení však nakonec zvítězilo a užívalo a užívá se ho podnes jako znaku města.

  Odkazy (www strany)

  Město Žatec - Magnetické místo č. 232
  Město Žatec na magnetkách sběratelské série "Magnetická místa" - vyobrazení magnetky, popis místa, mapka
  http://www.magneticka-mista.cz/232-zatec/
  vložit odkaz

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 1139
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?1139
  Uveřejněno: 4.8.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 19' 45.02"
  E 13° 32' 34.82"
  Země: Česká republika
  Kraj: Ústecký kraj
  Okres:  Louny  (LN)
  Obec: Žatec
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.224.89.34)