Hrady.cz
Barokní sloup z roku 1716 od Štěpána Pagana. Je ozdoben trojicí soch – sv. Rocha, sv. Šebestiána a sv. Karla Boromejského. Sousoší Nejsvětější Trojice stojí na třech sloupech s kompozitními hlavicemi. Sloup prošel zásadní opravou v roce 1898, při které byly původní sochy nahrazeny kopiemi.
Hlavní obrázek místa
trojiční sloup na náměstí
© Milan Caha 12/2011
Graficke pismenko Barokní sloup se sousoším Nejsvětější Trojice je z roku 1716. Jeho sochařskou výzdobu vytvořil Štěpán Pagan. Dvoustupňový trojúhelníkový podstavec s uťatými rohy je ozdoben trojicí soch světců – sv. Rocha, sv. Šebestiána a sv. Karla Boromejského. Sousoší Nejsvětější Trojice stojí na třech sloupech s kompozitními hlavicemi. Sloup prošel zásadní opravou v roce 1898, při které byly původní sochy nahrazeny kopiemi.
© Milan Caha (zdoj:http://www.jaromericenr.cz), 26.12. 2011
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  socha, monument
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Vysočina
   Třebíč  (TR)
  Jaroměřice nad Rokytnou
  Další sochy a monumenty
  Místa v okolí

  Jaroměřice nad Rokytnou

  Místo se nachází v hranicích
  města Jaroměřice nad Rokytnou.
  HistorieSídliště, doložené od 13. století, mělo být podle nějaké nezvěstné listiny, o níž hovoří F. Jech, z králova rozkazu už ve 13. století také ohrazeno po vzoru Kolína. Ve skutečnosti k ohrazení nikdy nedošlo a Jaroměřice se až od r. 1420 jmenují městečkem. Teprve od 17. věku se někdy nazývají městem, ale trvale se za město pokládaly teprve od r. 1850. Kdy získaly Jaroměřice znak, není známo. Pečetěmi je doložen od 17. století. V Hofferově sbírce v AM Brna se zachoval znak provedený v barvách, který mu zaslalo město Jaroměřice. Na této malbě je zelený štít zlatem damaskovaný a v něm ležící doprava obrácený jelen hnědé barvy s bělavě hnědými parohy. Takové byly zřejmě původní barvy znaku až do 18. věku. Naproti tomu v gruntovní knize z r. 1803 byl malován znak romanticky upravený s jinými barvami: černý orel drží štít s červeným jelenem se zlatými parohy a kopyty, ležícím na zeleném trávníku, za nímž je romantická krajinka se stromy a horami a modrým nebem. I když se romantická krajinka jindy vynechávala, zůstaly barvy tohoto znaku z r. (1803) (či už 1781?) trvale v užívání a znak města byl tak malován i na průčelí bývalé radnice. Jde nepochybně o svémocně provedenou úpravu, které však město Jaroměřice trvale užívá už téměř dvě století, a je v ní proto třeba vidět tradiční formu znaku města. V nové době se někdy připojuje na štít letopočet 1131 (první doklad existence Jaroměřic); letopočty však do znaku nenáleží a na starých dokladech se nevyskytují. K původu znaku se váže zajímavá pověst o zastřelení zvláště mohutného jelena na místě, kde pak bylo založeno město; na radnice se podnes uchovává mimořádně veliké paroží šestnácteráka.

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 10634
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: socha, monument
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?10634
  Uveřejněno: 26.12.2011
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 05' 39.72"
  E 15° 53' 33.06"
  Země: Česká republika
  Kraj: Vysočina
  Okres:  Třebíč  (TR)
  Obec: Jaroměřice nad Rokytnou
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.162.118.107)