Hrady.cz
Zřícenina hradu z přelomu 14. a 15. století nad stejnojmenným městečkem. Dříve také nazývaného Engelhaus. Začal chátrat po dobytí Švédy v roce 1635.
Hlavní obrázek místa
...
© Zdeněk Stránský, 08/2010
Graficke pismenko Na hrad je možné jít kdykoliv. Po výstupu zaujme především rozlehlost, která není z dálky patrná. Přírodní vodní nádrž, jezírko, které jsme se pokoušeli vyčistit, se vyznačuje obzvlášť studenou vodou. Pod hradem se krčí kostelík s městečkem. V jednom z domečků je možné získat pohlednice a historické údaje psané ve stylu: "... horního hradu jest stavení uvnitř skorem do základů zbořené ... ... v šarvátce potom nastalé byv smrtelně zraněn ..." což skutečně stojí za přečtení, obzvláště je-li krásně a dá se posedávat na fragmentech zdí.
Jediná věc, která trochu ruší celkový dojem je železný stožár s výškovou světelnou značkou, díky které vnitřek zbytku horního paláce působí v noci jako .... (No však se běžte podívat.)
28.5. 2002

  historie

  Hrad je poprvé připomínán roku 1402, kdy se po něm píše Boreš Hrabě z Oseka. Za husitských válek byl majetkem Jakoubka z Vřesovic. Upravován byl v 60. letech 15. století za Zbyňka Zajíce z Házmburka a koncem století za pánů z Plavna. Po dobytí Švédy v roce 1635 byl již udržován pouze nouzově. Andělská Hora byla definitivně opuštěna po požáru roku 1718.
  28.5. 2002
  Hrad Andělská Hora stával na kuželovitém vrchu těsně nad stejnojmenným městečkem. Přesné okolnosti jeho založení nejsou známé; je však nepochybné, že vznikl až na přelomu 14.a 15. století na bečovském panství pánů z Rýzmburka. Andělská Hora měla spolu se starším hradem Bečovem patrně zabezpečovat zdejší rozsáhlé rýzmburské zboží, obklopující z jihu, východu i severu královské Karlovy Vary. Nejstarší zmínka o hradu Andělské Hoře (tehdy

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, 27.1. 2005

  pověsti

  Ursinus
  Není to jen pověst o Andělském hradě. Je to zároveň příběh lidského srdce, které tak často bývá nespokojené, nestálé, tvrdé i zrádné. V zemi za mořem žil Tristan, potomek slavného krále Artuše. Když se mu narodila dcera Alvina, vyšel si do lesů naloviti zvěře na křestní hostinu. Jak se tak lesem plíží, zaslechne pojednou v dáli dětský pláč. Pustil se tím směrem – a tu vidí, jak veliký medvěd drží v prackách malého hocha a pohrává si s ním jako

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002
  Západočeský alchymista
  V předbělohorské době, kdy zdejší hrad držel Linhart Colonna z Felsu, jenž patřil k předním osobnostem stavovské opozice, zde byla alchymistická laboratoř. Pracoval tu Jakob Tentzel, jehož pojednání o alchymii se nalézá ve sborníku z pražského Národního muzea De metallis diversi tractatus.
  Martin Stejskal: Labyrintem tajemna, Paseka 1991, 1.5. 2003

  popis

  Dispozice byla dvojdílná. Prvá brána je prolomena v hradbě se střílnami, se přimyká ke skále a je zpevněná polookrouhlou baštičkou. Podél přístupové cesty k druhé bráně bylo opevnění tvořeno pouze dřevěnou stěnou. Druhou branou, která byla průjezdem vstupního křídla, se vcházelo na nádvoří jádra hradu, ohrazeného hradbou se střílnami. V zadní části nádvoří stál dvoutraktový palác lichoběžného půdorysu. Jeho druhé patro bylo zaklenuto sklípkovou

  3.5. 2008
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  Suvenýry, Parkoviště, Rodiny s dětmi, Noční prohlídky, Samostatné prohlídky, Divoké táboření
  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Česká republika
  Karlovarský kraj
   Karlovy Vary  (KV)
  Andělská Hora
  Další hrady
  Místa v okolí

  Andělská Hora

  Místo se nachází v hranicích
  města Andělská Hora.
  HistorieSídliště, založené ve druhé polovině 15. století, bylo koncem téhož věku povýšeno Jindřichem III. z Plavna na město. Patrně zároveň byl městu udělen i znak, neboť se nám zachovalo pečetidlo asi z doby kolem r. 1500. Je na něm anděl s mečem a štítem, na kterém jsou tři znaky, které známe též z pečetí Jindřicha z Plavna. Protože jde o znaky pánů z Plavna a Míšně, měly původně logicky také barvy jejich erbů. První štít měl proto správně černý kříž ve zlatém poli; nezachoval se bohužel žádný doklad. Snad teprve v 19. století se nepochopením, asi v domnění, že jde o rakouské barvy, nahrazoval černý kříž bílým v červeném poli, jak to udává literatura. V 18. věku se asi nerozumělo ani mluvícímu smyslu postavy anděla a do levé ruky mu byly dány místo štítu se znaky váhy, čímž byl nesprávně proměněn v okřídlenou Spravedlnost. Užívalo se toho však jen přechodně. Zároveň se přidával po pravé straně štítu hrad na skále. Obojí bylo nesprávným, nepochybně samovolným přídavkem, stejně jako helm s korunou v 19. století. Dnem 1. července 1975 byla Andělská Hora připojena ke Karlovým Varům.

  Odkazy (www strany)

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  Turistické mapy 1:50 000, KartografieNová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.

  Nová místa


  Kontaktní informace
  Obecní úřed
  Andělská Hora 18
  pošta Bochov
  364 71
  Tel:
  E-mail: ou_andelska.hora@cmail.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 101
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?101
  Uveřejněno: 31.8.2001
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 12' 20.35"
  E 12° 57' 50.46"
  Země: Česká republika
  Kraj: Karlovarský kraj
  Okres:  Karlovy Vary  (KV)
  Obec: Andělská Hora
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076 IP 54.144.100.123, RSS, Vaše oblíbená místa,