Hrady.cz
Původně biskupský hrad. Po požáru v r. 1547 přestavěn na renesanční zámek – sídlo Lobkoviců. Interiéry z části zdobeny nástěnnými malbami. Výjimečná je místnost se zachovaným dřevěným obložením z 16. st.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek z věže kostela sv. Petra a Pavla na náměstí
Věž kostela je otevřena od června do září (informace o otevírací době vám případně sdělí v informačním centru cca 50m daleko na náměstí). Vystupuje se po 98 schodech do výšky 38m a vstupné je 20,00 pro dospělého a 10,00 pro děti. Při výstupu po dřevěném schodišti si můžete prohlédnout i zvony kostela.
© Jana Pertlíková, 07/2013
Graficke pismenko Zámek Horšovský Týn patří k nejkrásnějším zámkům v České republice. Má několik prohlídkových okruhů. K zámku patří i rozsáhlý přírodně krajinářský park, ve kterém je gloriet (původní gotická hláska, přestavěná na vyhlídkovou věž), loretánská kaple (pravděpodobně první stavba tohoto druhu v Čechách) a letohrádek, dříve zvaný Vdovský dům v blízkosti zámku.
E.H. podle http://www.horsovsky-tyn.cz, 8.7. 2013

  turistické

  Prohlídkové okruhy:

  Hrad - prohlídka s průvodcem vede návštěvníky do raně gotické kaple, renesančních obytných prostor (ložnice, jídelna, pracovna) a zbrojnice. Prohlídka trvá cca 60 min.
  Zámek - prohlídka s průvodce provede návštěvníky zámeckými obytnými prostorami (16. stol. - poč. 20. stol.), mezi které patří salony, taneční sál, knihovna či unikátní obrazová galerie českých panovníků. Prohlídka trvá cca 60 min.
  Purkrabství -

  E.H. podle http://www.horsovsky-tyn.cz; http://www.nase-rodina.cz, 8.7. 2013

  historie

  Horšovský Týn - hrad a zámek
  Jan III. z Dražic, pražský biskup, začal budovat někdy po r. 1258 raně gotickou falc. Opevněný hrad kastelového typu byl postaven na ostrohu dlouhém asi 69 m a širokém 50 m. Do hradu se vcházelo po padacím mostě v místě dnešního vstupu. V prvním patře jižní věže hradu byla obdélná trojlodní kaple Nejsvětější Trojice z období let 1260 - 1270, její nejvzácnější prostor mimořádné umělecké hodnoty a působivosti. Přestože byla raně gotická kaple

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách , na Moravě a ve Slezsku – kolektiv autorů pod vedením dr. Miloslava Bělohlávka (doplněno redakcí dle http://www.horsovsky-tyn.cz), 12.2. 2004
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  WC, Bezbariérový, Restaurace, Parkoviště, Suvenýry, Rezervace, Úschovna zavazadel, Pronájem prostor, Svatby
  zámek
  hrad přestavěný na zámek
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Domažlice  (DO)
  Horšovský Týn
  Další
  Místa v okolí

  Horšovský Týn

  Místo se nachází v hranicích
  města Horšovský Týn.
  HistorieMěstem byl Týn už r. 1352. Původně Horšovksý Týn užíval jako znaku asi jenom bílé tvrze s branou a třemi vížkami na modrém štítě. Ferdinand I. polepšil tento znak 9. května 1546 tím, že starý znak zdvojený položil do dolní poloviny štítu, do horní dal pak polovici znaku pánů z Lobkovic. Podle tohoto polepšení byla nadále první čtvrť štítu příčně dělená, nahoře červená, dole bílá, v obou polích zlatě damaskovaná, v druhé čtvrtině bílé byla černá orlice bez koruny doprava hledící, šikmo k pravé straně nakloněná, s červeným jazykem, zlatou zbrojí a se zlatým, trojlístky zakončeným půlměsícem přes prsa a křídla. V dolní polovině štítu modré barvy byly pak dvě stříbrné tvrze s otevřenými branami s průhledem do průjezdu a se třemi věžičkami. Privilegiem z 6. května 1622 císař Ferdinand II. opět pozměnil znak Horšovského Týna. Přitom bylo ponecháno staré rozdělení štítu na čtyři nestejná pole, z nichž původně bílá druhá čtvrť ještě proměněna ve zlatou, ale orlice z této čtvrtina byla nevhodně roztažena přes celý štít, takže se pařáty opírala o obě tvrze a její horní část nepěkně překrývala nestejně barevná pole horní poloviny štítu. Znak z r. 1622 měl tedy tuto podobu: Štít příčně dělený, jehož horní polovina byla dělena tak, že pravá první čtvrtina byla zlatá, druhá pak příčně dělená červená a bílá. Dolní polovina štítu byla modrá a v ní byly vedle sebe dvě bílé tvrze s otevřenou branou s vraty a vytaženou zlatou mříží, po stranách byly střílny a každá tvrz vrcholila třemi vížkami, z nichž každá měla okno a špičatou střechu se zlatou makovicí. O tvrze se svými pařáty opírala přes celý štít rozložená černá doprava hledící korunovaná orlice s červeným jazykem, se zlatou zbrojí a se zlatým monogramem F II pod korunou na prsou. Heraldická podivnost a pochybnost polepšení, jež porušilo logický historicky vzniklý útvar staršího znaku, vedly k tomu, že Horšovskotýnší se v nové době rozhodli vrátit se ke znaku 16. století. Byl jim skutečně schválen ministerstvem vnitra dne 23. března 1927, zn. Č. Z 12411 a č. 12557 s malým rozdílem v podání branky s vraty. Nacisté za okupace užívali opět znaku z r. 1622, což však nic nemění na platnosti znaku potvrzeného v r. 1927. V nové době užívá město mylně u tvrzí branky zavřené, což odporuje jak privilegiu z r. 1546, tak zejména platné normě z r. 1927. Mělo by se k ní vrátit.

  Odkazy (www strany)

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  Shocart turistické 1:50 000Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Kontaktní informace
  Státní hrad a zámek Horšovský Týn
  Bc. Jan Rosendorfský - kastelán
  Náměstí Republiky 1
  346 01 Horšovský Týn
  Tel: (+420) 606 659 643, 606 666 422 (kastelán), 379 423 111
  URL: http://www.horsovsky-tyn.cz/
  E-mail: horsovsky-tyn@plzen.npu.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 876
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: hrad přestavěný na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?876
  Uveřejněno: 14.2.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 31' 46.46"
  E 12° 56' 32.29"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Domažlice  (DO)
  Obec: Horšovský Týn
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.162.239.233)