Hrady.cz
Královská Prokopská dědičná štola byla ražena jako páteřní. Dříve nesla též název Kašparova štola. Jedná se o nejvýznamnější dílo Centrálního stříbrského revíru, vznikla počátkem 16. stol. V roce 1743 převzal štolu stát (rakouský báňský úřad), v té době měla délku 2,5 km.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004
Graficke pismenko Královská Prokopská dědičná štola je 6. zastavením naučné stezky „Středověké hornictví na stříbrsku“. Dříve též mimo jiné měla název Kašparova štola. Jedná se o nejvýznamnější dílo Centrálního stříbrského revíru. Tato štola byla ražena jako páteřní. Štola vznikla počátkem 16. stol. V roce 1743 převzal štolu stát (rakouský báňský úřad), v té době měla délku 2,5 km. Prokopská štola je nejzasším místem naučné stezky. V jejím okolí můžete najít další štoly a přes řeku se vám otvírá pohled na zříceninu kostela sv. Maří Magdaleny, bývalý klášter minoritů a bývalý pivovar. Nyní přejdete po červené lávce přes řeku Mži a budete se vracet zpět po levém břehu ...
22.3. 2004
  Menu stránky se bude zobrazovat jinak, právě upravujeme...

  ostatní
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Tachov  (TC)
  Stříbro

  Další ostatní v okolí

  Místa v okolí

  vybrat řazenívybrat řazenívybrat řazení

  Stříbro

  Místo se nachází v hranicích
  města Stříbro.
  HistoriePrvní zmínka o Stříbře je z r. 1131. Na město bylo Stříbro povýšeno kolem r. 1240. Původně město užívalo jako znaku jen červeného štítu s bílou lilií. Privilegiem ze dne 7. června 1469 však král Jiří přidal do znaku hradební zeď s bránou, věže a českého lva. Takto polepšeného znaku užívá město Stříbro se změnou barvy štítu podnes. Podle Jiříkova privilegia měl být štít modrý, střechy věží červené a lilie zlaté barvy měla být vložena do brány uvnitř černě malované. Budiž po pravdě konstatováno, že text privilegia není v tomto posledním bodě zcela jasný. Praví: „…potamque in muro biforalem apertam nigri colris, in cuius medio lilium aureum“. Záleží na tom, k čemu vztáhneme slova „nigri coloris“. Není vyloučeno, že stylizátor privilegia měl na mysli bránu s černými vraty, užívalose však důsledně brány uvnitř černě malované se zlatou lilií. Neznámo kdy se počal stříbrský znak malovat s červeným štítem, a v důsledku toho i s černými střechami věží a červeným průhledem brány. Ještě rokokový znak na klenbě nad triumfálním obloukem kostela Všech Svatých (1757) tuto barvu neměl a na blanketu domovského listu z r. 1919 je štít šrafován také vodorovně, tedy barvou modrou; nebylo-li tu ovšem užito tohoto šrafování náhodně. V nové době se užívá štítu červeného a červené brány a městský národní výbor trvá na těchto barvách jako správných. Kromě toho se během doby měnila poloha lva nad cimbuřím mezi věžemi. Původně se na pečetích i jiném znázornění znaku od 15. do 17. století lev obrací doleva a dotýká se tedy levé věže. Od 18. do 19. století se jeho poloha střídá, někdy doleva, jindy doprava. Ve 20. století se už důsledně užívá lva obráceného doprava, k pravé věži. Od počátku 17. století se libovolně a nedůsledně připojovali ke znaku dva horníci jako štítonoši, zprvu jen za štítem viditelné poprsí, později celé postavy; štítonošů se dodnes užívá.

  Turistické mapy

  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Kontaktní informace
  Spravuje:
  Hornicko-historický
  spolek Stříbro
  Západní Předměstí 861
  349 01 Stříbro
  Tel: +420 354 614 567
  Základní informace místa
  ID místa: 474
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?474
  Uveřejněno: 22.3.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 45' 07.61"
  E 13° 00' 33.61"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Tachov  (TC)
  Obec: Stříbro
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2017 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.158.214.111)