Hrady.cz
Královská Prokopská dědičná štola byla ražena jako páteřní. Dříve nesla též název Kašparova štola. Jedná se o nejvýznamnější dílo Centrálního stříbrského revíru, vznikla počátkem 16. stol. V roce 1743 převzal štolu stát (rakouský báňský úřad), v té době měla délku 2,5 km.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004
Graficke pismenko Královská Prokopská dědičná štola je 6. zastavením naučné stezky „Středověké hornictví na stříbrsku“. Dříve též mimo jiné měla název Kašparova štola. Jedná se o nejvýznamnější dílo Centrálního stříbrského revíru. Tato štola byla ražena jako páteřní. Štola vznikla počátkem 16. stol. V roce 1743 převzal štolu stát (rakouský báňský úřad), v té době měla délku 2,5 km. Prokopská štola je nejzasším místem naučné stezky. V jejím okolí můžete najít další štoly a přes řeku se vám otvírá pohled na zříceninu kostela sv. Maří Magdaleny, bývalý klášter minoritů a bývalý pivovar. Nyní přejdete po červené lávce přes řeku Mži a budete se vracet zpět po levém břehu ...
22.3. 2004
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  ostatní
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Tachov  (TC)
  Stříbro
  Další ostatní
  Místa v okolí

  Stříbro

  Místo se nachází v hranicích
  města Stříbro.
  HistoriePrvní zmínka o Stříbře je z r. 1131. Na město bylo Stříbro povýšeno kolem r. 1240. Původně město užívalo jako znaku jen červeného štítu s bílou lilií. Privilegiem ze dne 7. června 1469 však král Jiří přidal do znaku hradební zeď s bránou, věže a českého lva. Takto polepšeného znaku užívá město Stříbro se změnou barvy štítu podnes. Podle Jiříkova privilegia měl být štít modrý, střechy věží červené a lilie zlaté barvy měla být vložena do brány uvnitř černě malované. Budiž po pravdě konstatováno, že text privilegia není v tomto posledním bodě zcela jasný. Praví: „…potamque in muro biforalem apertam nigri colris, in cuius medio lilium aureum“. Záleží na tom, k čemu vztáhneme slova „nigri coloris“. Není vyloučeno, že stylizátor privilegia měl na mysli bránu s černými vraty, užívalose však důsledně brány uvnitř černě malované se zlatou lilií. Neznámo kdy se počal stříbrský znak malovat s červeným štítem, a v důsledku toho i s černými střechami věží a červeným průhledem brány. Ještě rokokový znak na klenbě nad triumfálním obloukem kostela Všech Svatých (1757) tuto barvu neměl a na blanketu domovského listu z r. 1919 je štít šrafován také vodorovně, tedy barvou modrou; nebylo-li tu ovšem užito tohoto šrafování náhodně. V nové době se užívá štítu červeného a červené brány a městský národní výbor trvá na těchto barvách jako správných. Kromě toho se během doby měnila poloha lva nad cimbuřím mezi věžemi. Původně se na pečetích i jiném znázornění znaku od 15. do 17. století lev obrací doleva a dotýká se tedy levé věže. Od 18. do 19. století se jeho poloha střídá, někdy doleva, jindy doprava. Ve 20. století se už důsledně užívá lva obráceného doprava, k pravé věži. Od počátku 17. století se libovolně a nedůsledně připojovali ke znaku dva horníci jako štítonoši, zprvu jen za štítem viditelné poprsí, později celé postavy; štítonošů se dodnes užívá.

  Turistické mapy

  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Kontaktní informace
  Spravuje:
  Hornicko-historický
  spolek Stříbro
  Západní Předměstí 861
  349 01 Stříbro
  Tel: +420 354 614 567
  Základní informace místa
  ID místa: 474
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?474
  Uveřejněno: 22.3.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 45' 07.61"
  E 13° 00' 33.61"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Tachov  (TC)
  Obec: Stříbro
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.198.103.13)