Hrady.cz
Přerovské městské hradby tzv. Horního města byly vybudovány ve druhé polovině 15. století rodem Pernštejnů. V současné době procházejí nákladnou rekonstrukcí. Dochovány úseky především na severu, východě a částečně na jihu.
Hlavní obrázek místa
romantické okno
východní úsek vnitřních hradeb
© Ondřej Štěpánek 01/2006
Graficke pismenko Přerovské opevnění, složené z vnitřního pásu hradeb a parkánu, v širokém pásu obklopuje Horní náměstí do něhož bylo možné vstoupit dnes již neexistujícími branami. První brána vedla z náměstí Na Marku a druhá se nacházela při kostelu Sv. Jiří u dnešního Žerotínova náměstí. Pěší mohli zvolit pro vstup na Horní náměstí také fortnu v severní části opevnění (z dnešní ulice Na Spálenci), která je nově zrekonstruovaná. Po průchodu fortnou se octnete ve stísněné a hrůzu nahánějící tzv. Katovské uličce, která po několika metrech mizí v průchodě pod domem č.p.18 a po dalších několika metrech vyústí přímo na Horním náměstí naproti zámku.
Hradby byly postaveny z lomového kamene a zpevněny deseti půlválcovými baštami zakončenými cimbuřím dnes však již neznatelným.
Ondřej Štěpánek, 16.1. 2006

  historie

  Městské opevnění
  Hradby, které obklopují historické Horní náměstí pocházejí z druhé poloviny 15. století a jsou dílem významného rodu Pernštejnů, kterým tehdy přerovské panství patřilo. Od konce Třicetileté války hradby již jen chátraly, celé úseky opevnění byly druhotně využívány jako terasy, zahrady či přímo k bydlení. Dnes hradby procházejí rozsáhlou rekonstrukcí (severní pás opevnění je již skoro celý zrekonstruován). Prostor mezi severními hradbami a

  Ondřej Štěpánek, 16.1. 2006
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  ostatní
  zřícenina
  volně přístupno
  Česká republika
  Olomoucký kraj
   Přerov  (PR)
  Přerov
  Další ostatní
  Místa v okolí

  Přerov

  Místo se nachází v hranicích
  města Přerov.
  HistorieStarobylé sídliště bylo povýšeno na město Přemyslem II. 28. ledna 1252. Kdy získalo město znak, není známo. Někdy se považují věže za původní znak a zubří hlava za jeho polepšení. V každém případě však užívalo město Přerov téhož znaku už v 16. století a patrně už ve druhé polovině 15. věku. Zubří hlava souvisí nepochybně s rodem pánů z Pernštejna, kteří vládli v Přerově od r. 1475. Také barvy znaku nebyly přesně známé. Proto město požádalo dr. B. Bretholze o poučení, kterého se mu dostalo listem z 30. července 1915. Takto určeného znaku se užívá podnes.

  Turistické mapy

  Turistické mapy KČT 1:50 000Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 3818
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?3818
  Uveřejněno: 19.1.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 27' 23.00"
  E 17° 27' 07.00"
  Země: Česká republika
  Kraj: Olomoucký kraj
  Okres:  Přerov  (PR)
  Obec: Přerov
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.167.29.208)