Hrady.cz
Jediný dochovaný bastion městského opevnění Stříbra, tzv. Husitská bašta, zmiňována již v 1. polovině 15. století. Po zrušení hradeb přestavěna na obytný dům, nyní slouží jako restaurace.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004
Graficke pismenko Pokud odbočíte do centra Stříbra hned za mostem přes řeku Mži, uvidíte baštu nad benzínovou pumpou vpravo při silnici.
Město Stříbro bylo opevněno vnitřními hradbami po obvodu starého města. Nové město mělo vlastní hradby. Z opevnění starého města se nedochovala žádná brána. Nepodařilo se mi dohledat jak do opevnění města zapadalo původních asi 17 bastionů, z nichž zůstal stát jen jediný. Tím je dnešní tzv. husitská bašta, která byla původně přestavěná na obytný dům a dnes je zde vcelku příjemná restaurace. Nejčastěji je tato bašta zmiňována v souvislosti s rokem 1427, kdy bylo město obsazeno husity.
21.3. 2004
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  ostatní
  brána, opevnění
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Tachov  (TC)
  Stříbro
  Další brány, opevnění
  Místa v okolí

  Stříbro

  Místo se nachází v hranicích
  města Stříbro.
  HistoriePrvní zmínka o Stříbře je z r. 1131. Na město bylo Stříbro povýšeno kolem r. 1240. Původně město užívalo jako znaku jen červeného štítu s bílou lilií. Privilegiem ze dne 7. června 1469 však král Jiří přidal do znaku hradební zeď s bránou, věže a českého lva. Takto polepšeného znaku užívá město Stříbro se změnou barvy štítu podnes. Podle Jiříkova privilegia měl být štít modrý, střechy věží červené a lilie zlaté barvy měla být vložena do brány uvnitř černě malované. Budiž po pravdě konstatováno, že text privilegia není v tomto posledním bodě zcela jasný. Praví: „…potamque in muro biforalem apertam nigri colris, in cuius medio lilium aureum“. Záleží na tom, k čemu vztáhneme slova „nigri coloris“. Není vyloučeno, že stylizátor privilegia měl na mysli bránu s černými vraty, užívalose však důsledně brány uvnitř černě malované se zlatou lilií. Neznámo kdy se počal stříbrský znak malovat s červeným štítem, a v důsledku toho i s černými střechami věží a červeným průhledem brány. Ještě rokokový znak na klenbě nad triumfálním obloukem kostela Všech Svatých (1757) tuto barvu neměl a na blanketu domovského listu z r. 1919 je štít šrafován také vodorovně, tedy barvou modrou; nebylo-li tu ovšem užito tohoto šrafování náhodně. V nové době se užívá štítu červeného a červené brány a městský národní výbor trvá na těchto barvách jako správných. Kromě toho se během doby měnila poloha lva nad cimbuřím mezi věžemi. Původně se na pečetích i jiném znázornění znaku od 15. do 17. století lev obrací doleva a dotýká se tedy levé věže. Od 18. do 19. století se jeho poloha střídá, někdy doleva, jindy doprava. Ve 20. století se už důsledně užívá lva obráceného doprava, k pravé věži. Od počátku 17. století se libovolně a nedůsledně připojovali ke znaku dva horníci jako štítonoši, zprvu jen za štítem viditelné poprsí, později celé postavy; štítonošů se dodnes užívá.

  Turistické mapy

  Turistické mapy 1:100 000, KartogradieEdice Kartografie

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 235
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: brána, opevnění
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?235
  Uveřejněno: 21.3.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 45' 06.92"
  E 13° 00' 00.16"
  Země: Česká republika
  Kraj: Plzeňský kraj
  Okres:  Tachov  (TC)
  Obec: Stříbro
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.81.197.24)