Hrady.cz
Empírový kostel Nanebevstoupení Páně vybudován v letech 1805-1810 pro potřebu vojenské posádky josefovské pevnosti jako obdoba kostela v pevnosti Terezín. Dominantní věž v ose presbytáře měří 54 metrů. Interiér se soudobým vybavením, některé prvky přeneseny ze zbořeného kostela zaniklé vsi Ples.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevstoupení Páně na Masarykově náměstí
© Pavel Vlach, 04/2014
Graficke pismenko Pevnostní město Josefov na levém břehu Metuje před jejím vyústěním do Labe je od r. 1949 součástí sousedního historického města Jaroměř na opačném břehu. Josefovem prochází silnice II/299 od Dvora Králové nad Labem do Třebechovic pod Orebem. Z blízkého nádraží v Jaroměři vycházejí rychlíkové tratě směrem na Liberec, Trutnov a Hradec Králové.
Pozdně barokní pevnost Josefov byla vybudována v letech 1780-1787 na místě vsi Ples, jejíž název na krátký čas převzala. V r. 1793 byla z rozhodnutí císaře Františka II. pojmenována po předčasně zemřelém císaři Josefu II., který byl osobně přítomen položení základního kamene a dohlížel na průběh stavby. Status pevnosti Josefova byl zrušen r. 1888.
Stavba empírového pevnostního kostela Nanebevstoupení Páně byla zahájena r. 1805.
10.5. 2015

  historie

  Josefovský kostel Nanebevstoupení Páně je významnou památkou empírové sakrální architektury především díky tomu, že v době vzniku a v tomto stylu se kostely stavěly jen zřídka. O podružném významu církevních staveb té doby vypovídá i fakt, že josefovský kostel vznikl až více než 20 let po založení pevnosti. Kostel byl postaven v letech 1805-1810, souběžně vznikal i architektonicky identický kostel Vzkříšení Páně v sesterské pevnosti Terezín.

  Pavel Vlach (s použitím propagačních materiálů Turistického informačního centra města Jaroměř), 9.5. 2015
  Menu a stránka samotná se upravuje...

  sakrální památky
  kostel, chrám
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Královéhradecký kraj
   Náchod  (NA)
  Josefov
  Další kostely, chrámy
  Místa v okolí

  Josefov

  Místo se nachází v hranicích
  města Josefov.
  HistorieJosefov byl založen jako pevnost císařem Josefem II. v r. 1780. Císařským rozhodnutím z r. 1791 byl pak prohlášen za svobodné královské město, kterému bylo 27. listopadu 1834 povoleno zřídit si magistrát. Výnosem spojené dvorské kanceláře z 3. března 1836 dostalo město znak, a to na stříbrném štítě, na zeleném trávníku stojící, z cihel budovanou hradební zeď s travnatým valem a uzavřenou branou, vrata černo-žlutě pruhovaná. Po obou stranách brány stojí po dvou kamenných sloupech. Po pravé straně štítu vyčnívá při okraji nad hradbou štíhlá bílá kamenná věř kostelní se dvěma okny nad sebou, se špičatou červenou střechou a zlatým křížem na vrcholu. Při levém okraji štítu stojí na valu doprava obrácený helm se zlatým hledím a zlatým přívěskem na krku, ozdobený třemi pštrosími pery, z nichž střední je stříbrné, krajní jsou červená. Uprostřed nad branou se vznáší černý rakouský dvouhlavý orel se zlatou zbrojí, s rodovým znakem císařským na prsou, tj. dvakrát svisle dělený štítek, v jehož pravém poli zlatém je červený jednoocasý lev ve skoku s modrou zbrojí a též modrou korunou, ve středním pruhu červeném je bílé babenberské břevno, v levém poli štítku opět zlatém je nakoso červený pruh a v něm tri stříbrné doprava hledící orlice nad sebou. Orel drží v pravém pazouru meč se zlatou rukojetí a zlaté žezlo, v levém má zlaté říšské jablko. Nad jeho hlavami je císařská koruna se stuhami. Štít obklopuje zlatá ornamentální obruba. Takto měl tedy vyhlížet znak města Josefova podle popisu v listině. Při jejím pořizování došlo však k omylu. Malíř, který znak v listině maloval, namaloval štít modrý, nikoli stříbrný; protože pak každý, kdo měl znak podle listiny malovat, se spokojil s jeho obrazem a text zřejmě nepročítal, užívalo město od počátku trvale znaku s modrým štítem, který se tak stal de facto platným.

  Turistické mapy

  Cykloturistické mapy, KartografieMapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Nová místa


  Základní informace místa
  ID místa: 12182
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?12182
  Uveřejněno: 10.5.2015
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 20' 20.75"
  E 15° 55' 51.94"
  Země: Česká republika
  Kraj: Královéhradecký kraj
  Okres:  Náchod  (NA)
  Obec: Josefov
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us

  Upravit
  Nahlásit chybu
  TOPlist
  © Copyright 1995-2018 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
  RSS, Vaše oblíbená místa, (54.224.118.247)